Sandal Ağacı ve Faydaları

Sandal Ağacı ve Faydaları

Sandal Ağacı Kullanımı ve Faydaları

Sandal ağacı (Santalum album), Sandalgiller (Santalaceae) familyasından küçük boylu tropik bir ağaç türüdür. Diğer ismi Santal de Mysore olarak bilinir. Sandal ağacı’nın anavatanı Hindistan yarımadası, Avustralya ve doğu Endonezya’dır. Günümüzde ise Çin, Sri Lanka, Filipinler gibi çeşitli ülkelerin ormanlarına yayılmıştır.

Hindistan ve Malakka’nın dağlık bölgelerinde yetişir. Yaprak dökmez. Yaprakları karşılıklıdır. Çiçekleri sarımtırak kırmızıdır. Meyveleri kiraz büyüklüğünde olup, siyah renklidir. Odunu sarımtırak renktedir ve kokuludur. Bu odundan uçucu bir yağ olan santal esansı çıkarılır. Hekimlikte kullanılır.

Hoş kokusu ve tıbbi yararlılıkları ve kaliteli ağaç dokusu sebebiyle ticari olarak da yararlanılmaktadır. Kültür türleri ticari amaçlı olarak insan eliyle yetiştirilse de, doğadaki yabani sandal ağaçlarının durumu azalan orman alanları ve kesilen ağaçlar yüzünden büyük tehlike altındadır. Bu ağaç Türkiye’de sıklıkla halk arasında “sandal ağacı” olarak da adlandırılan kocayemiş ile akraba olan Arbutus andrachne ile karıştırılmakla birlikte bu türle, hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Sandal ağacının bilinen yararları: İdraryollarındaki mikropları giderir. Hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden özellikle Hindistan ve Uzakdoğu’da tütsü üretiminde yararlanılır, bunun dışında ağaçtan elde edilen kokulu yağ, sanayi ve parfümeri de kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. hanım dedi ki:

    sandal meyvesinden hergün 5 6 tane yiyerek tansiyon düzenli tutuyor. 1 kez 20 30 tane yemiştim tansiyonomu birden çok düşürdü.düzenli olarak günde beş altı tane yedigim sürece tansiyon ilacına ihtiyaç duymadım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.