Saparna ve Faydaları

Saparna ve Faydaları

Saparna Kullanımı ve Faydaları

Saparna (Smilax aspera), Zambakgiller familyasından; tırmanıcı ve dikenli gövdeli, yeşilimsi çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Diğer isimleri Frengikökü, Smilax, Sarsaparilla olarak bilinir.

Yaprakları kalp şeklindedir. Çiçekleri şemsiye durumundadır. Kökünde tanen ve saponin bulunur. Birçok türü vardır. Yurdumuzda nemçe saparnası, Anadolu saparnası bulunur. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilebilir.

Toplanması ve saklanması

Köklerini yıllın hemen her ayında çıkarak yıkayıp kurutmak mümkündür, fakat en uygun zaman çiçek açmaya başladığı ayda yani Mayıs ayında veya meyvelerinin olgunlaştığı Ekim ayında sökülerek çıkarılır.

Saparnanın bilinen yararları

Terletir. İshal yapar. Kanı temizler. Frengide kullanılır. Cilt hastalıklarında faydalıdır. Tükürük arttırıcı etkiye sahiptir. Romatizma ve böbrek hastalıklarına karşı faydalıdır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında  faydalıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Saparna nasıl kullanılır?

Kökleri, tohumlarının üzerindeki zarı ve taze sürgünleri kullanılır. Taze sürgünleri haşlanarak sebze yemeği yapılabilir.

Çay: İki tatlı kaşığı ince kıyılmış saparnakökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edildikten sonra 5-10 dakika ateşte tutulur ve 5-10 dakika demelemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.