Sarı Kantaron Otu ve Faydaları

Sarı Kantaron Otu ve Faydaları

Sarı Kantaron Otu Kullanımı ve Faydaları

Sarı Kantaron Otu (Hypericum perforatum) sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasından kuru topraklarda yol kenarlarında yetişen, parlak sarı renkte çiçekler açan ve 1 m. kadar boylanabilen otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, pektin, kolin, tanen ve acı maddeler içerir. Halk arasında Binbirdelikotu, Kılıçotu, Mayasılotu, Kanotu, Koyunkıran olarakta bilinir.

Esas olarak dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. Avrupa’da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.

Sarı Kantaron Otunun Bilinen Yararları

İştahı açar. Ateşi düşürür. Mide ağrılarını dindirir. Vücudu kuvvetlendirir. Soğuk algınlığına iyi gelir. İdrar ve balgam söktürür. Nekahat devresini kısaltır. Antiseptik ve yara iyileştiricidir. Hafif uyku vericidir. Sinirleri yatıştırır. Menepoz sıkıntılarına karşı rahatlatma yapar. Ülser ve gastrit şikayetlerinde iyileşmeyi hızlandırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.  Adet sancılarını hafifletir, kas gevşetici etkisi vardır. Öksürüğü keser, göğsü yumuşatır ve bronşite faydalıdır.

Sinirsel altını ıslatmalarda, uykusuzluk, korku ve gerginlikte de faydalıdır. Özellikle, hafif ve orta şiddetli depresyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır. Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Böbrek ve idrar yolu hastalıklarında faydalı bir bitki olan Sarı kantaron, böbrek ve mesanedeki taşları eritmeye yardımcı olur.

Sarı Kantaron Otu Nasıl Kullanılır?

Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürülürse yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Sarı kantaron, kaynatılıp çay gibi içilebilir. sifalibitkilerinizcom. Sarı kantaron çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyona, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur.

Uyarı: Hamileler veya emziren kadınlar kullanmamalıdırlar. Sentetik diğer antidepresanlarla bir arada kullanılmamalıdır. Birlikte kullanılması ilaçların etkileşmesine ve de olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Doktorun izni olmadıkça çocuklara verilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması durumlarında doktorun izni olmadıkça kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.