Sarımsak ve Faydaları

Sarımsak ve Faydaları

Sarımsak Kullanımı ve Faydaları

Sarımsak (Allium Sativum) Zambakgiller familyasından; bütün kısımları keskin kokulu, 25-100 cm yüksekliğinde, soğanlı otsu bir bitkidir. Toprak altında iri bir soğanı vardır. Çiçekleri beyazımsı pembedir. Yaprakları uzun, yassı, paralel damarlı ve sivri uçlu olup, gövdeyi sarmıştır. Yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur. Besin değeri çok yüksek olan sarımsak tam bir şifa kaynağıdır. A, C, P ve B grubu vitaminleri ile Kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir mineralleri açısından son derece zengindir.

Sarımsak yıllık bir bitkidir. Soğan, yabani soğan, zambak ve pırasa ile akraba olan sarımsak doğada yabani ortamda yetişmez. Tarih boyunca bir kültür bitkisi olduğu, olasılıkla güneybatı Asya’da doğada yetişen Allium longicuspis türünden türetilmiş olduğu düşünülmektedir.

Sıklıkla “sarmısak” olarak da anılan sarımsağın en iyi kaliteye sahip olanı, germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir.

Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Raf ömrü uzun tadı ve kokusu keskindir. Taşköprü sarımsağı başka yerlerde de yetiştirlmek istenmiş malesef Taşköprü toprağında yetişen sarımsağın kokusu ve tadı alınamamıştır. Burada yetişen sarımsakların büyük kısmı ilaç fabrikalarına antibiyotik imalatı için verilmektedir. Raf ömrü çok uzun olan Taşköprü sarımsağı bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihitiyaç duyulmadan saklanabilmektedir.

Sarımsağın bilinen yararları

İştah açar. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Kabızlığı giderir. Cinsel gücü arttırır. Hazmı kolaylaştırır.  Zehirlenmelerde kullanılır. İdrar tutukluğunu giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Vücuda güç ve enerji verir. Spazm çözücü etkisi vardır. Kalp adalelerini kuvvetlendirir. Mantar tedavisinde etkili olur. Saç dökulmasine karşı önleyicidir. sifalibitkileriniz Saçların uzamasına yardımcı olur. Kandaki kolestrol düzeyini düşürür. Böbreklerin normal çalışmasını sağlar. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Uyarıcı ve bedeni güçlendirici toniktir. Burkulmalardan oluşan ağrıları hafifletir. Pişmişi soğuktan olan öksürüğe iyi gelir. Zehirli hayvan sokmasında da faydalıdır. Arpacık ve basur memelerinde faydalıdır. Damar sertliğini önler. Romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır.

Kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür. Saçkıran hastalığını tedavi edici olarak kullanılır. Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür. Terletici; balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca sarmısak, yaraların temizlenmesinde kullanılır. Ağız içinde çıkan yaralara iyi gelir. Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar sırasında faydalıdır. Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Bakteri, virüs ve sindirim sistemi parazitlerine karşı en etkili antiseptiktir.

Sarımsak nasıl kullanılır?

Sarımsak çiğ olarak ve yemeklerde kullanılır. Saç derisini sürülürse saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini önler. Zehirli hayvan ısırıklarında da kullanılır. Sarımsaktan elde edilen yağ adale ağrılarını ve kemiklerdeki sancıları gidermekte etkilidir. Ayrıca cilde parlaklık verir.

Sağlığımıza yararlı bu etkilerinden faydalanmak için, sarımsağın diyetimize katılması ve günde iki diş sarmısak yenmesi gerekir. Daha fazla tüketilmesi sarımsağın yararını artırmaz. Ayrıca sarımsağın yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi sağlığa yararlı etkilerini azaltmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 7 yorum yapıldı:

 1. zeynep dedi ki:

  harika bir site yapmışsınız herkese tavsiye ederim.

 2. eminee dedi ki:

  saçım çok az seyrek we ince cansız sarımsak uygulamam ne kadar işe yarar ve nasıl uyguyablirm ne kadar bekletmem gerekir..

 3. sütçü kübra dedi ki:

  sağ olun başım ağrıyordu sarımsak iyi mi gelir diye internetten ararken sitenizi gördüm inanılmazsınız sarımsağın bu kadar şeye iyi geldiğini bilmiyordum yeni bilgiler öğrenmeme yardımcı oldunuz emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım ne demişler bana bir harf öğretenin sitesini hem beğenip hemde yorum atarım eee o zaman ben size bir sürü yorum atayım ama een tazesi ve en yenisinden

 4. sütçü kübra dedi ki:

  teşekkürler çok faydalı bir site yapmışınız.

 5. nedim dedi ki:

  Ben bioxcin kullanıyorum ve çok da memnunum. yaklaşık 5 ay önce doğum yaptım ve doğum sonrası malum yoğun dökülmelerim oldu. Ben eczacımın tavsiyesi ile Bioxcin Femina Hamilelik sonrası şampuan ve Femina kremini kullanıyorum. Gerçekten de etki gördüm. memnun kaldım. Benim çözümüm Bioxcin oldu. Zaten içerisinde saça yararlı olabilecek bir çok bitkisel madde var. açıkcası zararsız olduğu için güvenle kullanıyorum.

 6. öznur dedi ki:

  Sarımsak yesem sivilcelerim iyileşir mi bir aydır yiyorum ama hala etkisini göremedim hatta gittikçe artıyor. Nedeni sarımsak değil biliyorum ama faydasını da göremedim bir türlü. Sivilcelerime faydası varsa ne kadar devem etmeliyim?

 7. metin dedi ki:

  herşeyin faydası ve zararı vardır. ana dogru kulanmak önemli

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.