Sarısabır ve Faydaları

Sarısabır ve Faydaları

Aloe Vera Sarısabır Kullanımı ve Faydaları

Sarısabır Asphodelaceae familyasından Aloe cinsini oluşturan daha çok sıcak bölgelerde yetiştirilen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan, kırmızımtırak esmer renkli, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Diğer isimleri Aloe Vera, Öd Ağacı, Azvay, Aloes olarak bilinir. sifalibitkileriniz Yaklasık 300 türü vardır. 3-4 türünün şifalı özelliği bulunmaktadır. Bunların içinde en şifalı olarak gösterilen tür Aloe vera’dır.

Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir.

Anavatanı Afrika Kıtası olan sarısabır günümüzde Çin, Hindistan, Orta ve Güney Amerika, Meksika ve İspanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde Güneybatı ve Güney bölgelerimizdeki sıcak yörelerde yabani olarak yetişmekte, kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır.

Toplanması ve saklanması

Mart-Nisan veya Ağustos-Ekim aylarında kesilen yapraklarının (en az iki yıllık olması gerekir) kesik kısımları aşağı gelecek şekilde dizilir bunlar kazanlara akar. kaynatılarak kristalleştirilir. Böylece tozu hazırlanmış olur.

Sarısabırın bilinen yararları

Safra söktürür. Sindirimi kolaylaştırır. Vücudu kuvvetlendirir. Mide hastalıklarında faydalıdır. Besin değeri yüksek bir bitkidir.Yanıkların sebep olduğu sancıları keser. Sirke ile karıştırılıp, saç diplerine sürülürse, dökülmelerini önler. Müshil  etkisi  gösterir ve kabızlığı  giderir. Kadınlarda aybaşı kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır. Mesane ve rahim hastalıklarından şikayet edenlerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.

Sarısabır nasıl kullanılır?  

Bitkinin yapraklarının kesilerek ya da çizilerek çıkan özsu kullanılır. (1-2 damla kullanmak yeterlidir.) Bitkinin yaprağından çıkan özsu dıştan sürülerek uygulanılır.

Uyarı: Hamile ve emzikli bayanların dahilen kullanması sakıncalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.