Sarmaşık ve Faydaları

Sarmaşık ve Faydaları

Sarmaşık Duvar Sarmaşığı ve Faydaları

Sarmaşık (Hedera), Sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından; tırmanıcı yeşil odunsu bir bitkidir. Diğer isimleri Duvar sarmaşığı, Orman sarmaşığı, Hedera helix olarak bilinir. Meyvesi etli, yuvarlak ve üzümsüdür. Yurdumuzda; adi sarmaşık ve kafkas sarmaşığı olmak üzere 2 çeşidi vardır. Yaprak ve meyvelerinde heederin denilen zehirli bir madde vardır.

Duvar sarmaşığı (Hedera helix), (helix Eski Yunanca’da “sarmal” anlamına gelmektedir) Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir sarmaşık türüdür.

Sarmaşığın bilinen yararları

Spazm çözücüdür. Çıbanları olgunlaştırır. Selülit ve romatizmada faydalıdır. Haricen yaraların tedavisinde kullanılır. Aybaşı kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir. Kabızlığı gidermeye ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Dalak iltihabı, ülser, kulak ve diş ağrısı, şişmanlık, uykusuzlukta fayda sağlar. sifalibitkileriniz Nezle, grip, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.

Duvar sarmaşığı nasıl kullanılır?

Yaprakları kurutularak kullanılır. Meyveleri zehirli olduğu için kullanılmaz. Yapraklarının dahilen kullanımında da dikkatli ve ölçülü olunmalıdır. Daha ziyade bitkiden elde edilen özler ilaç sanayinde, hazır ürün yapımında kullanılır. Suda kaynatılan taze yaprakları ile çay yapılabileceği gibi bu yapraklar ağrıyan yerlere konursa ağrıyı hafifletir, çıbanların ve sivilcelerin üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. 1 çorba kaşığı bitki 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.