Sater Otu ve Faydaları

Sater Otu ve Faydaları

Sater Nedir Kullanımı ve Faydaları

Sater (Satureja hortensis) Ballıbabagiller familyasından, genelde çok yıllık bodur çalı tipinde dayanıklı otsu bitkilerdir. Halk arasında Kekikotu, Zater, Geyik Otu olarakta bilinir.

Saterler, 20-40 cm boyunda çatallaşan gövdesi yeşil veya kırmızımsı yeşil renkte üzeri çok narin tüylerle örtülü ve çok küçük gözeneklere sahiptir. Yaprakları karşılıklı, mızrak şeklinde, kenarları bütün uclara doğru sivrice, yeşil renkli ve kenarları hafif kalkık durur. Yaz başından sonbahara kadar açan çift dudaklı görünümdeki çiçekleri beyaz, pembe, mor ya da kırmızı renklerde olur. Çiçekleri olgunlaşınca, ikiye bölünmüş gibi görünen uzamış küre biçimli ve kahverengi parlak tohumlar verir. Saterlere hoş kokusunu veren yapraklarında yüksek oranda bulunan karvakrol adlı maddedir.

Anavatanı tam olarak bilinmeyen sater, Güney Avrupa’da ve ülkemizde yabani olarak yetişen, Fransa ve İspanya’da tarımı yapılan bir bitkidir.

Toplanması ve Saklanması

Sater Hazirandan-Eylüle kadar toplanarak gölgelikte kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir. sifalibitkileriniz.

Saterin Bilinen Yararları

İştahı açar. Mideyi çalıştırır. Hazımsızlığı giderir. Gaz söktürücüdür. İdrar söktürücüdür. Sindirim işlemini kolaylaştırır. Kanı ve idrar yollarını temizler. Antiseptik (mikrop kırıcı) etkisi de vardır. Soğuk algınlığında iyileştirici etkisi görülür. Bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. (Hazırlanan çayla gargara yapılır.)

Sater Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş olan bitkiden 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konularak ve kabın üstü sıkıca kapatılarak 10-15 dakika demlenir. Böylece elde edilen çaydan, günde iki-üç kez birer bardak içilir (iştahı açması için yemeklerden 15-20 dakika önce içilmelidir.)

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.