Şeftali ve Faydaları

Şeftali ve Faydaları

Şeftali Kullanımı ve Faydaları

Şeftali (Prunus persica), gülgiller (Rosaceae) familyasından bir yaz meyvesi. Diğer isimleri Peach, Pecher olarak bilinir. Dünyaya Çin’den yayıldığı düşünülen şeftali, uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür.

Ilıman iklimi seven bir bitkidir. Genellikle 30 yıl yaşar. Meyvesi taze tüketildiği gibi suyu çıkarılarak meyve suyu yapılır. Bu meyvenin ekonomik değeri yüksek olup çok tüketilmektedir. Ağaç boyu genellikle 2 ve 2,5 metre olup yaz mevsiminde meyve verirler. sifalibitkileriniz. Dona karşı dayanıksızdır.

Bol sulu ve tatlı bir meyve olan Şeftali, B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengindir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini de barındırır. Ete yapışık olanı et şeftalisi, çekirdeği kolay ayrılanı yarma şeftali olarak bilinir. Nektarin olan tüysüz bir çeşidi de bulunmaktadır. Şeftali seçerken yumuşak, küçük veya orta boylu olanı ve de tek renk olanı tercih edilmelidir. Şeftalinin altındaki kremsi altın renk meyvenin tazeliğini gösterir.

Yetiştirildiği yerler: Ülkemizde en fazla Bursa ve Akdeniz bölgesinde tarımı yapılmaktadır. Dünya şeftali üretiminin % 50′ sini Akdeniz ülkeleri karşılamaktadır. Ancak ülkemiz uygun iklim koşullarına sahip olmasına rağmen üretim açısından söz sahibi ülkeler arasına girememiştir.

Şeftalinin bilinen yararları

Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Cildi nemlendirir ve canlandırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Safra kesesi ve böbrekler için faydalıdır. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Vücuda serinlik verir. Ağız kokusunu giderir. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Kalp krizi riskini azaltır. Kansere karşı koruyucudur.

Bağırsakları yumuşatır. Bağırsak solucanlarını düşürür. Gut hastalığına karşı etkili bir ilaçtır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarını eritir. Şeftali çekirdeğinin içi, 3-5 tanesi sabahları aç karnına yenirse, basura çok faydalıdır. Bir ay kadar devam etmelidir. Şeftali çiçeğini kuru yada tazesini 1 litre kaynayan suya 10 gr atın. 10 dakika bekletin çay gibi içilirse bağırsaklara yumuşaklık verir öksürüğü hafifletir.

Şeftali nasıl kullanılır?

Şeftali taze olarak tüketilmesinin yanında komposto, reçel ve meyve suyu olarak da tüketilir. Çiçekleri kaynatılıp suyu içilirse bağırsak solucanlarını düşürür. Şeftali soyulup ezildikten sonra yüze maske yapılırsa özellikle kuru ve yorgun ciltlere iyi gelir.

100 gram şeftalinin besin değeri:
A vitamini – 880 IU
B vitamini – 02 mg
Riboflavin – 0.05 mg
Niasin – 0,9 mg
Vitamin C – 8 mg
Kalsiyum – 8 mg
Demir – 0.6 mg
Fosfor – 22 mg
Potasyum – 310 mg
Yağ – 0,1 gram
Karbonhidratlar – 12 gram
Protein – 0,5 gram
Lif – 0,6 gram
Şekerler – 9 gram
Kalori – 46

Şeftali yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.