Semizotu ve Faydaları

Semizotu ve Faydaları

Semiz Otu Kullanımı ve Faydaları

Semizotu (Portulaca oleracea), semizotugiller familyasından bir bitki olup yaprakları salata olarak, ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan bir yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Semizebe, Portulacca oleracea, Purslane, Pourpier olarak bilinir.

Semiz otunun Gövdesi toprak üzerine yatık, yaprakları sapsız ve etlidir. Yenilen kısmı, küçük, yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe saplarıdır. İçeriğinde kuzukulağı asidi bulunduğundan tadı biraz mayhoştur. C vitamini ile demir bakımından zengin bir besindir. Ayrıca, bol miktarda Omega–3 yağ asidi içerir.

Anavatanı Hindistan olan semizotu, tüm dünya ile ülkemizde yaygın olarak yetişmekte ve yetiştirilmektedir. sifalibitkileriniz Sebzeler arasında en fazla miktarda Omega-3 içerdiği anlaşılmıştır.

Semizotunun bilinen yararları

Kanı temizler. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda serinlik verir. Zayıflamaya faydalıdır. İdrar yanmasını giderir. Beyin yorgunluğuna iyi gelir. Kandaki şeker oaranını düşürür. Bronşları açarak bronşite iyi gelir. Lapası, yanık ve apsede rahatlık verir. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir. Dalak hastalıklarında şikayetleri geçirir. Bağırsakları yumuşatır ve mide yanmasını giderir. Böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Solucanları dökmeye yardımcı olur.

Mide ve bağırsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile zihin yorgunluğu ve uykusuzluğa iyi gelir. Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı etkisi özellikle iç kanamaları durdurmakta faydalıdır. Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Hem kalbi koruyor, hem kansere karşı koruyor. Öyle ki, balık yemeyenler ya da balık yağı tüketemeyenler, her gün semizotu yiyerek bu eksikliği kapatabilirler.

Semizotu nasıl kullanılır?

Semizotu genellikle etli yemeği, böreği ya da salatası yapılarak tüketilir. Ayrıca, yoğurt ile birlikte de farklı bir lezzet oluşturur. Tıbbi amaçla; Lapa haline getirilip başa konursa baş ağrısını keser, yanık ve apselere konursa iyileşmesini kolaylaştırır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. pervin dedi ki:

  verdiğiniz bilgilerden faydalanacağim.tohumunu aldım.4 mevsimde ayrı ayrı ekeceğim. hangi mevsimde daha iyi olursa ekimimi ona görre yapacağım. iyi yetişeceğini düşünüyorum.
  Rize-fındılı da denizden takriben 100-150 m.yükseklikte dere kenarında bir bahçeye ekeceğim.

 2. adnan dedi ki:

  yazın suyu bol olan yerlerde yetişir.mersinde nerdeyse 12 ay yetişir,suyu çok sever,bahçe ve dere kenarlarında olur,pazarlardada satılıyor artık

 3. mehmet dedi ki:

  nerde bulunurki bu bitki marketlerde falan hiç rastlamadım

 4. EjjeNNa dedi ki:

  Son zamanlarda market ve manav reyonlarına yerini aldı. Halk pazarlarında da bulabiirsiniz.

 5. Ayşe Sultan dedi ki:

  semiz otu ile ilgili verdiğiniz değerli bilgi için çok teşekkür ederim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.