Servi (Selvi) ve Faydaları

Servi (Selvi) ve Faydaları

Servi Selvi Kullanımı ve Faydaları

Servi ya da Selvi (Cupressus), genellikle kış aylarında yaprak dökmeyen, uzun boyu (30-35 m) ve koyu yeşil yaprak dokusu ile uzaklardan dikkat çeken bir ağaçtır. Küçük bir futbol topuna benzeyen kozalakları, birbirini örtecek şekilde üst üste yerleşmiş pul yaprakları ile diğer iğne yapraklılardan farklıdır. Diğer isimleri Selvi, Cupressus, Cypress olarak bilinir. Anayurdu Türkiye olan Servi Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir.

Servinin birçok çeşidi vardır. Adi servi 20-30 m kadar boy alabilen, sütun şeklinde bir servi türüdür. Kabukları ince ve düzgün, uzun çatlaklıdır. Yaprakları koyu yeşil renklidir. Sürüngenlerinin ucunda, 3 cm kadar çapında, esmer renkli kozalağı vardır. Dal ve yapraklarından elde edilen uçucu yağın içeriğinde, tanen ve servi kafurusu vardır. sifalibitkileriniz Hekimlikte kozalalar kullanılır.

Toplanması ve saklanması

Yaprakları yılın hemen her ayında toplanabilir, fakat Nisan-Mayıs ayında toplanırsa daha iyidir. Kozalakları tam olgunlaşmadan yani yeşilken toplanır çay veya tentürü yapılır.

Servinin bilinen yararları

İshali keser. Kanamaları durdurur. Nefes darlığına iyi gelir. Şeker hastalığında da faydalıdır. Mideye, karaciğere, dalağa ve bağırsaklara kuvvet verir. Diş eti iltihaplarını iyileştirir. Suyu ile gargara yapılmalıdır. Saçları kuvvetlendirmekte ve diş ağrılarını dindirmekte de kullanılır. Tazesinin suyu göze değirmeden kirpiklere sürülürse kuvvetlendirir. Suyunun içine ayak sokulduğu zaman dinlendirir ve ayak kokusunu giderir.

Servinin kullanım şekli: İçilecek miktarı 4-5 gr’dir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.