Şimşir Ağacı ve Faydaları

Şimşir Ağacı ve Faydaları

Şimşir Ağacı ve Şimşirin Faydaları

Şimşir, şimşirgiller (Buxaceae) familyasının Buxus cinsinden; her zaman yeşil çalı veya ağaç halinde odunsu bir bitki cinsidir. Diğer isimleri Common box, Buxus sempervirens, Buis olarak bilinir.

Yurdumuzda yetişen adi şimşir; çoğunlukla sık dallı bir çalı, bazen 10 metreye kadar boy salan bir ağaçtır. Çiçekleri yeşilimsi sarıdır. Yaprakları ve dallarının kabuğunda; alkoloidler, uçucu yağ, reçineli bileşikler ve tanen vardır.

Şimşir ağacının bilinen yararları

Terletir. Kanı temizler. Ateş düşürür. Vücudu rahatlatır. Hafif derecede müshildir. Kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Karaciğer hastalıklarında kullanılır. Hazmı kolaylaştırır. Mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Sara gibi sinir bozukluklarına ve romatizmaya iyi gelir. Şimşir yaprağı kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile saçlar ovulursa saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

Şimşir ağacı nasıl kullanılır?

Yaprakları ve dallarının kabukları tıbbi amaçla kullanılır, fakat belli bir dozun üzerinde alınırsa ishal ve kusma gibi belirtiler gösteren zehirlenmelere neden olabildiği için tıbbi amaçla kullanımı yaygın değildir. Daha ziyade, güzel görüntüsü ve hoş kokulu yapraklarından dolayı bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Odunu oymacılıkta kullanılır. Ayrıca, Çin’de Şimşir odunu uzun yaşamı sembolize etmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.