Sinirli Ot ve Faydaları

Sinirli Ot ve Faydaları

Sinirli Ot Kullanımı ve Faydaları

Sivri sinirliot, sinirliotgillerden 10-50cm uzunluğunda çok yıllık, kökleri saçak şeklinde ve dikine yükselen bir bitkidir. Diğer isimleri Yara otu, Çıban otu, Pişik otu, Ayak otu, Plantago lanceolata olarak bilinir.

Yapraklar mızrak şeklinde, kenarları bütün, ucu sivri, hafif tüylü, baştan uca doğru 5-9adet ana damardan oluşur, koyu yeşil renkli yapraklardır. Çiçekleri bir sap üzerinde bir silindir veya küre şeklinde çiçek demeti bulunur. Meyveleri 3-4mm büyüklüğünde yumurta şeklinde içinde iki adet tohumları bulunur ve tohumları uzunca ve de siyahımsı renktedir.

Büyük Sinirli otun farkı yapraklarının geniş olmasıdır, takriben 8-12cm uzunluğunda, 5-9cm eninde yumurta şeklinde kenarları hafif dalgalıdır. Acı maddeler, demir, fosforik asid, aucibin, kireç, klorofil, kükürt, şeker, labenzim, saponin, sümüksü madde, tanen, A ve C vitaminleri.

Yetiştirildiği yerler: Hemen her yerde yetişen sinirli ot, tohumları ile çoğalır. sifalibitkileriniz

Toplanması ve saklanması: Sinirli otun yaprakları, özellikle taze yaprakları ezilmeden Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanır, havalı, kuru yerlerde kurutulur. Nemlenmeyecek bir yerde kurutulur.

Sinirli otun bilinen yararları

İdrar söktürür. Yaraları iyileştirir. Cerahatı boşaltır. Ciğerden gelen kanı keser. Göğüs ağrısına karşı kullanılır. Nasırların sökülmesinde kullanılır. Nefes yolları rahatsızlıklarında fayda sağlar. Ayak parmakları arasındaki pişiklere iyi gelir. Parmak arasındaki iltihaplı dolamaya karşı kullanılır. Öksürük, tahrişli öksürük, bronşit, nefes darlığında kullanılır. Sivrisinek, arı ve benzeri böceklerin sokmasına karşı etkilidir.

Sinirli ot nasıl kullanılır?

Sinirliot cinslerinin tümü, kök, sap, yapraklar, çiçekler ve tohumlar olmak üzere kullanılır. Başka hiçbir eşdeğer bitkinin yapamayacağı bir biçimde, kanı, akciğeri ve mideyi temizler. Bu yüzden az veya kötü nitelikli kana, zayıf akciğerlere ve böbreklere sahip kişiler, ve sürekli zayıf kalanlar onu kullanmalıdırlar. Akciğer astımında ve bronşiyal astımda, sinirliot ve kekikotu eşit karışımı kullanılabilir. Böyle bir çay harmanı, karaciğer ve mesane rahatsızlıklarında da çok yararlıdır.

Çay: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yaprak lapası: Dar veya geniş yapraklı sinirliot yaprakları iyice yıkanır ve lapa haline gelene kadar merdane ile ezilir.Sinirli ot yaprağı ezilerek sorunlu yere bağlanılır. Ya da özsuyu çıkartılarak sürülebilir.

Sinirliot pekmezi: İki avuç dolusu yıkanmış ve ince kıyılmış bitki yaprağı lapa haline getirilir. Bu lapaya biraz su, 300 gr nöbet şekeri ve 250 gr çiçek balı eklenir. Ağır ateş üstünde sürekli karıştırılarak, koyu bir sıvı elde edene kadar kaynatılır. Soğumadan kaplara boşaltılıp buzdolabında saklanır. Sinirliot pekmezi, kanı tüm zararlı maddelerden arındırır. Her gün yemeklerden önce 1 yemek kaşığı alarak, bu pekmezle gerçek bir kür uygulanabilir.

Uyarı: Bitkinin bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. ahmet dedi ki:

    sayın site yetkilisi bende şifalı bitkilerle ilgileniyorum bitkiyle ilgili açıklamanız geyet net ve açıklayıcı dogalpazar olarak size başarılar dileriz.

  2. halit dedi ki:

    Sinir otu plantago lanceolata, plantago major veya plantag afra TOHUMLARIN NEREDE ALABİLİRİM

  3. kıymet karasu dedi ki:

    sinirli ot çok faydalı bir ottur benim ıki kolum birden yanmıştı tenceredeki yemek uzerime dokülmüştü doktor pansuman yaptı merhem yazdı ve eve gönderdi kolum çok fena iltahaplandı ve kollarım içe doğru çekilmeye başlamıştı çok acı çekiyordum.kayınvalidemin ısrarı üzerine sinirli otu yıkadı ve yaralarımın üzerine yaprakları dizdi ve hafifçe sardı inanınki ben böyle bişe görmedim bir saat falan sonra kollarım kendiliğinden açıldı o yara tertemiz oldu.insan eti tavuk etti gibi göz göz kendim yaşadım hergün böyle sinirli otu sararak 10 gün sürmedi bütün yaralarım iyyi olduğu gibi izi bile kalmadı gibi birşey

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.