Sıracaotu ve Faydası

Sıracaotu ve Faydası

Adi Sıraca Otu ve Faydaları

Sıracaotu, Sıracagiller familyasından; pis kokulu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boğumlu sıracaotu ve köpeksıracaotu en yaygın olan türlerdir. Nemli açıklıklar, gölge yerler ve çalılıklarda yetişir. Diğer isimleri Scrophuiaria, Figwort, Scrofulaire olarak bilinir. Sifalibitkileriniz

Sıracaotu 40-120 cm boyunda üst kısımları az çatallaşan, gövdesi esmerimsi yeşil renkli dört köşeli ve tüysüzdür. Yaprakları karşılıklı bir sonraki ile çapraz oval veya uzun yumurta şeklinde, kenarları kertikli, koyu yeşil renkli, yaprak sapları oldukca kısa alt yaparkları 10-20 cm uzunluğunda 5-10 cm eninde ve yukarıya doğru yaprakları küçülür.

Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki dallar üzerine salkımgibi düzülmiş olup her karınlı küre şeklinde ağzı açık taçları kahverengimsi veya vişne çürüğü renkte ortasında sarı renkli dölenme toalukları ve taçları kavralıyan kupa yeşil renklidir. Kökleri düğümlenmiş yumru şeklinde ve esmer renklidir. Bu nedenle düğümlü sıracaotuda denir.

Sıraca otunun bilinen yararları

Lapası sıraca tedavisinde kullanılır.

Sıracaotu nasıl kullanılır?

Kurutulmuş sıracaotundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilaveedilir 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.