Sirken Otu ve Faydaları

Sirken Otu ve Faydaları

Sirken Bitkisi Kullanımı ve Faydaları

Sirken otu (Chenopodium album) Ispanakgiller (Chenopodiaceae) familyasındandır. Çiçeklenmeden önce toplanır. Halk arasında yabanıspanak olarak bilinir.

Sirken otu yabani ıspanak olarak da bilinir. Ispanak gibi pişirilebilen sirken otu ıspanaktan daha faydalı besin değerlerine sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ıspanaktan daha faydalıdır. İçeriğinde A, B, C, B6 vitaminleri ve Demir, Niacin, Kalsium, Protein, Sodyum mineralleri bulunur. Lifli bir sebzedir.

Sirken Otunun Bilinen Yararları

Kanı temizler. Bağırsakları yumuşatır. Bağırsakları temizleyici özelliği vardır. İltihap ve yara kurutucu özellikleri vardır. Tohumlarının  bağırsak yumuşatıcı etkisi vardır.

Bunun için, her demlenecek bardak başına 10 gr tohum kullanılmalıdır. Bazı Amozan kabilelerinde emziren kadınlara süt üretimini artırması için bol bol sirken yedirildiği Amerikan kaynaklarından belirtiliyor.

Sirken Otunun Zararları

Bitkinin aşırı kullanımın sinir ve sindirim sistemine zarar verebileceği söylenir. Ayrıca böbrek rahatsızlığı olanların sirkenden uzak durmaları önerilir.

Sirken Otu Kullanımı

Bir tür sirkenin köklerinden sabun yapıldığı, ayrıca bitkiden ispirto üretiminde de yararlanıldığı bilinmektedir. Ayrıca sirken otunun yemeği de yapılır. Özellikle böreklere çok yakışır.

Yaz aylarında Ege pazarlarında bol miktarda bulunan bu otun kavurmasını veya limonlu, sarımsaklı salatasını yapabilirsiniz. sifalibitkileriniz

Malzemeler:
• 1/2 kg sirken otu
• 1 adet limonun suyu
• 4-5 diş sarımsak
• 1/2 çay bardağı zeytinyağı
• Tuz

Yapılışı: Otların kök ve sert dalları ayıklanıp,bol su ile yıkandıktan sonra sirkeli su içinde 10-15 dakika bekletilir. Süzgeçten geçirilip,iri parçalar halinde doğranır. Kaynamış bol suyun içinde, biraz diri kalacak şekilde haşlanır. Haşlanan otlar, yeşil kalması için soğuk suyun içine alınır. Süzdürülüp servis tabağına alınan otların üzerine; limonlu, sarımsaklı, zeytinyağlı sos dökülüp, karıştırılır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Osman Turgut dedi ki:

    Arkadaşlar ben denedim. Fena enerji veriyor. Tavsiye ederim bol bol yiyin.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.