Soğan ve Faydaları

Soğan ve Faydaları

Kuru Soğan, Yeşil Soğan Kullanımı ve Faydaları

Soğan, Soğangiller familyasındaki Allium cinsine dahil, yumrumsu ve yeşil yaprakları kullanılan keskin kokulu, acımsı çok yıllık (genelede 2 yıllık, bazı türleri 3 yıllıktır) otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Basaliye, Allium cepa(bahçe soğanı), Onion, Oignon olarak bilinir.

Toprağın içine yarı gömülü yuvarlak bir yumru ve borumsu yapraklardan oluşur. Yumrusu ve yeşil yaprakları yemeklere tat vermek için kullanılır. Halk arasında yumrusu kuru soğan, yaprakları ise yeşil soğan olarak adlandırılır.

Bileşiminde uçucu ve sabit yağ, şekerler, fermentler ve amino asitler vardır. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir. Uçucu yağının içinde bulunan propil alliin maddesi, gözleri yakar ve yaşartır.

Soğanın Bilinen Yararları

İştah açar. Kanı temizler. İdrar söktürür. Baygınlığı geçirir. Zayıflamayı sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Hafızayı güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirir. Böbrek ağrısını dindirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Kemik erimesine karşı etkilidir. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Uyku problemi çekenlere faydalıdır. Cerahatlerin boşalmasına yardımcı olur. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Cinsel gücü artırır. İktidarsızlıkta faydalıdır.

İçeriğindeki sulfosid antibiyotik özelliktedir. Cilt rengini güzelleştirir. Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir. Soğan böcek ve arı sokmalarında iyileştiricidir. Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Antibakteriyel ve ağrı kesici maddeler yer alır. Vücutta biriken zararlı maddeleri ve suyu atar. Kalbi kuvvetlendirir. Koroner damarları genişletir. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. sifalibitkileriniz Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Egzama, dolama, arğacık gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan şeker hastalarına faydalıdır. Romatizma, mafsal iltihabı, idrar tutukluğu, damar sertliğinde faydalıdır. Kolera ve veremde bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Çıbanların baş vermesini ve yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur ve tekrar oluşmalarını önler. Prostatit ağrılar, menopoz şikâyetleri ve polikistik over durumunda kuru soğan kür olarak uygulanır.

Soğan Nasıl Kullanılır?

Soğan düzenli ve sürekli şekilde çiğ olarak yenmeli ya da günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı soğan suyu içilerek tüketilmelidir. Bazı sorunlar için de kür şeklinde kullanımı önerilmektedir. Soğan kürü uygulaması yapılırken taze olarak hazırlanması ve ılık olarak içilmesi gerekiyor.

Baş ağrısına, bir baş soğan ince kıyılarak haşlanır ve haşlanmış soğan, bir tülbent arasında alına bağlanırsa, ağrıyı dindirir.Vücuda batan ve içinde kalan bir maddeyi atmayı kolaylaştırmak için bir baş soğan sıcak külde közlenir, yarılır ve içine biraz beyaz sabun kıyılır ve bu yaranın üzerine sarılırsa vücudun içinde kalan yabancı cismin atılmasına yardımcı olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Ali Akköz dedi ki:

    Bu Güzel bilgileri hazırlayıp paylaşıma açan tüm kardeşlerime sonsuz teşekkür ederim elinize ve yüreğinize sağlık. Allah Razı Olsun işallah.
    sevgi ve sağlıkla kalın.
    Hürmetlerimle.

  2. saç dökülmesi dedi ki:

    bir arkadaşımın yüzünde bazı bölgelerde sakalı çıkmıyordu oraya her traş olduğunda sarmısak ile masaj yapıyordu ve bir zaman sonra sakal çıkmaya başladı sarmısak sakal çıkarıyor ama saç çıkarırmı bilemiycem

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.