Söğüt Ağacı ve Faydaları

Söğüt Ağacı ve Faydaları

Söğüt Ağacı ve Söğütün Faydaları

Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından; genellikle su kenarlarında yetişen boylu veya bodur çalı halinde bir ağaçtır. Kışın yaprak döker. Yaprak dökmeyenleri enderdir. Diğer İsimleri Salix alba, Willow, Saule olarak bilinir.

Meyveleri kapsül şeklindedir. Yurdumuzda 35 kadar türü vardır. Dal kabuklarının içeriğinde salisin glikozidi ve tanen vardır. Ev ilaçlarında kullanılır. Aspirin ilacının aktif maddesi olan salisin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilir.

Söğütün bilinen yararları

İştah açar. İshali keser. Ateşi düşürür. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır. Kanamayı dindirir. Uykusuzluğu giderir. Vücuda kuvvet verir. Aybaşı kanamalarını düzenler. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. Mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Söğüt yaprağını kaynatıp içmek şehveti giderir. Söğüt yaprağını soğuk su ile içmek kadının hamile olmasını önler. Söğüt yaprağını dövüp bir miktar biber ile ezmek, ince bağırsak ağrısı olan kimselere iyidir.

Söğüt tohumunu sinirli yaprağı suyuyla içmek kan tükürmeği giderir. Kabuğunu ezip içmek yine kan tükürenlere iyidir. Söğüt kabuğunu yakıp külünü sirke ile siğil üzerine yahut tavuk gözü üzerine vursalar onları giderir. Söğüt yaprağını yahut kabuğunun usaresini gül yağı ile veya nar kabuğunda ısıtıp kulağa akıtsalar kulak ağrısını giderir. sifalibitkileriniz. Bir adet taze söğüt yaprağı, iki parmak ucu arasında iyice kırıp ezildikten sonra, siğilin üzerine on dakika hafif bastırılarak etki ettirilir.

Söğüt ağacı nasıl kullanılır?

Söğüt ağacının en sık kullanılan kısmı olan dal kabuklarının yanında, yaprakları ve kökleri de kurutulduktan sonra suda haşlanarak kullanılır. Kurutulmuş söğüt kabuğu ya da yaprağı haşlanarak hazırlanan çayı içilebilir ya da egzama gibi cilt hastalıklarına karşı haricen kullanılır. Söğüt aynı zamanda aspirinin ana maddesidir.

1 bardak sıcak kılorsuz suya 1 tatlı kaşığı toz halinde karıştırılır. Her öğün yemekte birer bardak içilir.

Sedef hastalığı için: 1  bardak kılorsuz suya 20 gr söğüt yaprağı, ağaç kabuğu veya kökü konulup 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika dinlendirilip günde 2 veya 3 bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ulu orta söylemekden hoşlanmıyorum dedi ki:

    tam aksine isal yapmada daha etkili bir şey anımsamıyorum söğüt yaprağından. Galiba tersi denecekmiş, yanlış yazılmış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.