Solucan Otu ve Faydaları

Solucan Otu ve Faydaları

Solucan Otu Kullanımı ve Faydaları

Solucan otu Bileşikgillerden, 40-140 cm boyunda, dikine uzayan, köşeli gövdeli ve yuvarlak yapraklı çok yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Tanacetum vulgare, Tansy olarak bilinir. Yuvarlak yapraklı çiçekleri solucan düşürücü olarak kullanılır.

Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan oluşur. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları büyük, üst yaprakları küçüktür. Hoş kokulu ve tadı acı, hardal sarısı çiçekleri yaz başından sonbaharın başına kadar sık salkımlar oluşturarak açar. Bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla yeşilimsi beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumları meydana gelir. Solucanotunun topraküstü kesimleri uçucu yağ, acı glikozitler, laktonlar, flavonitler ve tanen içerir. Yaprakları potasyum yönünden zengindir.

Yetiştirildiği yerler: Kuzey Yarıküre’nin ılıman iklim kuşağında yaygın olup ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde görmek mümkündür. sifalibitkileriniz

Toplanması ve saklanması: Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur.

Solucan otunun bilinen yararları

  • İştah açar.
  • Sindirim sistemini uyarır.
  • Bedeni güçlendirici toniktir.
  • Hazımsızlığı en aza indirger.
  • Bağırsak solucanlarını düşürür.
  • Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.

Uyarı: Hamilelikte kullanılması sakıncalıdır. Zehirli olaması nedeniyle tarife uyularak çayı içilmeli ve 4 haftadan fazla kulanılmamalıdır.

Solucan otu nasıl kullanılır?

Yarım kahve kaşığı solucanotu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 5-10dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.