Soya Fasulyesi ve Faydaları

Soya Fasulyesi ve Faydaları

Soya Fasulyesi Kullanımı ve Faydaları

Soya (Glycine max), baklagiller (Fabaceae) familyasından 1 – 1,5 m boyunda, kısmen sarılıcı, dallanmış, bir yıllık otsu bir tarım bitkisidir. Diğer ismi Soja hispida olarak bilinir. Tohumlarından sıvı yağ ve margarin hâlinde kullanılan yemeklik bir yağ çıkarılır.

Çiçekleri menekşe sarısı rengindedir. Tohumu küre şeklinde, üzeri pürtüksüzdür. Bir yanında siyah leke vardır. Besleme gücü yüksek bir gıdadır. Besleyiciliği yüksek, kullanım alanı oldukça çeşitli ve geniş bir besin olan soya protein açısından çok zengindir. Bunun yanında bol miktarda demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile B vitaminleri içerir. Ayrıca A, D, E ve P vitamini ve diğer minerallerden de barındırır.

Yetiştirildiği yerler: Çin ve Japonya’da geniş ölçüde zirâati yapılır. Dünya’nın başka yerlerine de dağılıp değer kazanması 20. yüzyıl’da gerçekleşmiştir. sifalibitkileriniz

Kullanıldığı yerler: Soya fasulyesi özellikle yiyecek maddelerinde bunun yanında boya yapımında kullanılmaktadır. Soya fasulyesinin kullanıldığı yerler: süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması vb.dir.

Soya fasulyesinin bilinen yararları

Prostatın büyümesini engeller. Sinirleri ve adaleleri güçlendirir. Kansere yakalanma riskini en aza indirir. Menopoz semptomlarının azalmasını sağlar. Vücudun ve zihnin yorgunluğunu giderir ve enerji verir. Nekahat devresinin kısalmasını sağlar. Vücudun gelişmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sisteminin çalıştırarak hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Kandaki şeker oranını dengeleyen Soya şeker hastalarına da yararlıdır. Yüksek kaliteli protein sağlayarak kilonun kontrol edilmesine yardımcı olur. Soya fasulyesi kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Östrojen hormonunun aşırı salgılanmasının oluşturacağı etkileri önleyerek rahim, meme ve boyun kanserine yakalanma riskini azaltır.

Soya fasulyesi nasıl kullanılır?

Yemeklerde kullanılmasının yanında soyadan elde edilen un bisküvi, pasta, kurabiye ve bebek mamalarının imalatında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca soya yağı ve sütü de elde edilir.

Soya yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.