Su Yosunu ve Faydaları

Su Yosunu ve Faydaları

Su Yosunu Kullanımı ve Faydaları

Suyosunu (alga) Tatlı bitkiler şubesinden; genellikle suda yaşayan klorofilli bitkidir. Yeşil, esmer, kırmızı ve mavi su yosunları diye sınıflara ayrılır ve değişik alanlarda kullanılırlar. Tarım, sanayi ve tıpta kullanılır.

Su yosunları özellikle doğu Asya ülkelerinde önemli bir besin maddesi olarak kullanılır. A, B1, B2, B6 ve C vitaminleriyle niyasin, iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bazı yosun çeşitleri “destek besini” olarak ticari işletmelerce yetiştirilmekte ve paketlenerek satılmaktadır.

Su yosununun bilinen yararları

Cilde tazelik verir. Saçın hacmini ve direncini arttırır. Deriye, tırnaklara ve saçlara faydalıdır. Dıştan tatbik edildiğinde zayıflatıcı özelliği de vardır. Fistüllü yaraları genişletmek için cerrahide kullanılır. Troid hormonunun çalışmasını düzenler ve metabolizma hızını arttırır. Son araştırmalarda, su yosunundan yapılan ilaçların kanserli hücreleri öldürücü ve kanserin yayılmasını da durdurucu etkiler gösterdiği görülmektedir. Sifalibitkileriniz

Su yosunu nasıl kullanılır?

Lapa haline getirilip kanamalara konursa faydası görülür. Ayrıca yosunun zeytinyağı ile kaynatılıp elde edilen lapası sıcak olarak mafsal ve siyatik ağrısı olan bölgeye konursa iyi gelir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.