Susam ve Faydaları

Susam ve Faydaları

Susam Kullanımı ve Faydaları

Susam (Sesamum indicum), Pedeliaceae familyasına ait, anavatanı Afrika veya Hindistan olarak bilinen bitki günümüzde tropik ve subtropik iklimde rahatlıkla tarımı yapılmaktadır ve Türkiyede de bolca yetiştirilmektedir. Sesame ismide literatürde geçer.

Susam, yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir.

Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bunlar baharat olarak kullanılır. Simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin ana maddesidir.

Susamın bilinen yararları

Gaz söktürür. Karın ağrısını giderir. Kemik erimesine karşı faydalıdır.Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Vücuda enerji verir. Cinsel gücü artırır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. sifalibitkileriniz

Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Yılan ve böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.

Susam nasıl kullanılır?

Susam tohumları ve tohumlardan elde edilen yağ kullanılır. Simit ve pastaların üzerine serpilir. Susam ezilerek tahin elde edilir. Susam yağı cilt ve saç bakımında da kullanılır.

Susam yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. naim dedi ki:

    sağolun güzel bilgiler

  2. nilgün dedi ki:

    susam ve keten tohumu biraz fazla tüketiyorum zararı varmı daha doğrusu yeme isteği doğuyor hep canım istiyor alışkanlıkmı yapıyor, bağımlılıkmı yapıyor, yoksa vücudumdaki herhangi bir vitamin eksikliğindenmi kaynaklanıyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  3. EjjeNNa dedi ki:

    Ölçülü tüketmek herzaman daha faydalıdır. Psikolojik olarak istemde duyuyor olabilirsiniz. Aşırıya kaçmamanız lazım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.