Sütleğen Otu ve Faydaları

Sütleğen Otu ve Faydaları

Sütleğen Sütlüceotu Kullanımı ve Faydaları

Sütleğen, Sütleğengiller familyasından; yaprak sap ve köklerinde süt gibi beyaz ve zehirli bir özsuyu taşıyan, bir veya çok yıllık, otsu veya odunsu bir bitkidir. Diğer isimleri Sütlücen, Sütlüceotu, Euphorbia, Spurge ve Euphorbe olarak bilinir. Sifalibitkileriniz

Verdiği öz su türlerine göre hekimlikte ve sanayide kullanılır, bilinen yedi yüz kadar çeşidi vardır. Ülkemizde bunlardan sadece 60 kadar çeşidi bulunur. Önerilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Sütleğen tohumu yağ açısından zengindir. Sütleğen özsuyu ise reçine ve nişasta içerir.

Sütleğenin bilinen yararları

Kabızlığı giderir. Kuvvetli müshildir. Sütleğenin sütü nasıra sürülür. Sütü siğillere iyi gelir. Sıtma ve sarılıkta da kulanılır. Kurutularak toz haline getirilen bitkinin yarısı kadar kına karıştırılarak yaralar üzerine bağlanırsa yarayı kısa zamanda tedavi eder.

Sütleğen çiçeği nasıl kullanılır?

Bitki özsuyu ve tohumlarından elde edilen yağ dahilen ve haricen kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Uyarı: Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. serdar saykal dedi ki:

    sütleğenden elde edilen ferbiyon veya ferfiyon isimli maddeyi nasıl temin edebilirim? bu hususta yardımcı olursanız çok memnun olurum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.