Taflan ve Faydaları

Taflan ve Faydaları

Taflan (Karayemiş) ve Faydaları

Taflan (hindkirazı), Gülgiller familyasından; Karadeniz’in doğu kıyılarında da yetişen bir çalı veya 6 metre kadar boy atan, kış aylarında yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Daha çok rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişir. Çiçekleri küçük ve beyaz renklidir. Salkım halinde toplanmışlardır. Meyvesi zeytin büyüklüğündedir. Taze yapraklarında şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prülaurasin adlı bir glikozit vardır. Taze yapraklarından taflan suyu hazırlanır.

Ana vatanı Türkiye’nin doğu Karadeniz bölgesi olan bitki daha sonra Avrupa ve Amerika’ya kadar yayılmıştır.

Diğer İsimleri: Karayemiş, Lazkirazı, Lazüzümü, Gürcü kirazı, Hindkirazı, Prunus laurocerasus, Cherry laurel, Laurier cerise

Taflan’ın Bilinen Yararları

Öksürüğü keser. Sinirleri yatıştırır. Bronşitte faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Kalp çarpıntısını giderir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır. Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Karayemiş Nasıl Kullanılır?

Meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır. sifalibitkileriniz Taze karayemiş yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

Uyarı: Taze yaprakları zehirli olduğundan ancak kuru yaprakları kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Fatma ihtiyar dedi ki:

    Yaprakları kaynatılıp suyuyla saçlar yıkanırsa kepeği önlüyor birçok kepek şampuanından daha iyi.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.