Tarçın ve Faydaları

Tarçın ve Faydaları

Tarçın Bitkisi ve Faydaları

Tarçın (Cinnamomum), defnegiller familyasından anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaç cinsi. Diğer isimleri Cinnamomum, Cinnamon, Cannelier olarak bilinir.

Tarçın ağacı uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Tarçın 2-3 yaşında iken gövdesi yerden 50 cm yukarıdan kesilir ve böylece kökünden sayısız uzun şıvgınlar çıkar. Bu 2-3 cm uzunluğun daki şıvgınların kabukları soyularak kurutulur. Çiçekleri ağacın tepesindeki dalların ucunda topluca bir arada bulunur ve çiçekleri oldukça küçük olup beyazımsı yeşil renklidir. Meyveleri, yarısına kadar kaba yaprakları tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca yeşil renk alır. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara katılır. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı, parfüm endüstrisinde kullanılır. Zengin kalsiyum, magnesyum, lif ve demir kaynağıdır.

Tarçın tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye’de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde üretimi yapılan iki çeşit tarçın vardır. Bu iki tarçın Çin tarçını ve Seylan tarçınıdır. Seylan tarçını; Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar, Brezilya ve Karayipler’de üretilirken, Çin Tarçını (Cassia); Çin, Vietnam ve Endonezya’ da üretilmektedir.

Toplanması ve Saklanması

2-5 yaşındaki Tarçın fidesinin gövdesi yerden 50 cm yukarıdan kesilince bitkinin kütüğünden yetiştiği yöreye ve toprağa göre şıvgınlar çıkar. Bu şıvgınların kabukları soyulur. Kabukların dışındaki mantarsı kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır.

Tarçının Bilinen Yararları

İştah açar. İshali keser. Öksürüğü keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Cinsel isteği arttırır. Tarçın ferahlık verir. Ruhi sıkıntıları giderir. Kötü kokuları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Mide tembelliğini giderir. Vücudun direncini artırır. Kansere karşı direnci artırır. Bağışık sistemini kuvvetlendirir. Adet öncesi gerginliklere iyi gelir. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır.

Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır. Bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır. sifalibitkileriniz. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. LDL kolestrolü düşürür, (günde yarım çay kaşığı alınması halinde). Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir. Yiyeceklere eklendiği zaman, yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır.

Marketlerde toz veya çubuk tarçın olarak bulunur, güzel kokulu ve aromatiktir. Çubuklar; serin, karanlık ve kuru yerde birkaç ay saklanabilir. Toz tarçın ise hava geçirmeyen cam kavanozlarda ve buzdolabında saklanmalı ve mümkün olduğunca çabuk tüketilmelidir. Genellikle bütün çubuk olanı tercih edilmelidir. Çubuklar; temiz, sıkı ve açık kahverengi olmalıdır. Bu Seylan türüdür. Endonezya cinsinin rengi daha koyu kahverengidir.

Tarçın tozundan 1 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. Selim dedi ki:

  fazla tüketilmesi bir sorun olur mu?

 2. zeki dedi ki:

  Herşeyden fazla tüketmek sorun olabilir. Herşeyin kıvamında yeteri kadar alınması kafidir ve önerilende budur zaten.

 3. dilek dedi ki:

  Kan şekerini dengeleme konusunda tarçın a çok güvenirim. Eczanelerde satılan bir marka var adı Nutraxin. Bu aralar Nutraxin ‘ in tarçın çayını ( 1 çay kaşığı tarçın kaynatılmış 1 su bardağı sıcak su içerisinde 15 dk. demleyerek ) içiyorum. tavsiye ederim.

 4. Gülçin dedi ki:

  Çubuk tarçın nasıl rendelenir bilen var mı?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.