Tarhun ve Faydaları

Tarhun ve Faydaları

Tarhun Bitkisi ve Faydaları

Tarhun (Artemisia dracunculus), papatyagiller (Asteraceae) familyasının yavşan cinsinden çok yıllık polimorrfik yavşan türü. Yaprakları baharat olarak kullanıldığı için Artemisia dracunculus var. sativa alt türünün kültürü yapılır. Diğer isimleri Artemisia dracunculus, Tarragon, Estragon olarak bilinir.

Tarhun, 60-150 cm. boylanabilen, keskin ama hoş kokulu, dayanıklı çokyıllık çalımsı bitkidir. Yuvarlak kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi açık yeşil renklidir; oysa bitkinin tabanına doğru gövde kahverengileşir. Yaprakları ince, uzun ve parlak yeşil renklidir. Yaprak altında bulunan yağ bezeleri biberimsi acı tadı olan güzel bir koku yayarlar. Çiçekleri küre biçimli, küçük ve yeşilimsi beyaz renkli olur. İki önemli türünden Fransız tarhunu (A. dracunculus) ilkbaharda yapraklari bölünerek, Rus tarhunu (A. dracunculoides) ise tohumları ekilerek çoğaltılır. sifalibitkileriniz Körpe ya da kurutulmuş yaprakları pek etkili çeşnisi nedeniyle, Fransızlarınki gibi dünyanın en seçkin mutfaklarında baharat olarak bolca kullanılmaktadır. Tarhunun yapraklı dalları iyot, mineral tuzlar, A ve C vitamini yönünden zengindir.

Anavatanı Sibirya’dır buradan tüm Avrasya’ya yayılmıştır. Günümüzde Avrupa’da büyük ölçüde kültürü yapılmakta, ülkemizde de Ankara, Gaziantep, Urfa ve Erzurum’daki bazı bahçelerde yetiştirilmektedir.

Toplanması ve Saklanması

Temmuzdan Ekime kadar tarhun kesilerek demet yapılır, havadar, güneşli, gölgelik yerlerde kurutulur ve kaldırılır.

Tarhunun Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Hazımsızlığı giderir. Mide hastalıklarında faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürür. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Vücutta biriken tuz ve suyu atar. Aybaşı kanamalarının ağrısız olmasını sağlar.

Tarhun nasıl kullanılır?

1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanır. Hazırlanan çay süzülerek içilir.

Baharat olarak Fransız yemeklerinde çok sık kullanılır. Anadolu’da da kesme çorbası, salata gibi yemeklere konur. Ayrıca Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya’da Tarhun isimli gazlı içeceğe tat vermesi için kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.