Tavşan Kulağı ve Faydaları

Tavşan Kulağı ve Faydaları

Tavşan Kulağı (Siklamen) Bitkisi ve Faydaları

Tavşankulağı, Çuhaçiçeğigiller familyasından; Anayurdu Ortadoğu ve özellikle Suriye olan, toprak altında yassı ve toparlak yumruları olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Buhur-u Meryem, Domuz turpu, Yer somunu, Siklamen ve Cyclamen olarak bilinir.

Yaprakları uzun saplı, kalp şeklinde ve açık renkli lekelidir. Çiçekleri uzun saplıdır. Rengi pembe, veya morumsu pembedir. Hafif kokuludur. Meyvesi kapsül şeklindedir. Toprak altında bulunan kısmında; zamk, pektin, şeker ve saponin karakteri bir glikozit taşır. Köküne, topalak kökü denir.

15 dolayında doğal türü ve bunlardan elde edilmiş kültür türleri vardır. 2530 cm’ye kadar boylanabilen siklamenlerin kalp biçiminde koyu yeşil renkli, üzeri mermerlerdeki gibi beyaz ya da gümüşi renkli ve biçimli çizgilerle kaplı gösterişli yaprakları vardır. Bu yaprakların arasından uzayan sapların ucunda eylül-ekim aylarından başlayıp ilkbahar başlarına kadar açan hoş kokulu çiçekleri beyaz, açık pembe, kızıl ya da mor renklerde olur. Siklamenlerde her sapın ucunda bir çiçek açar ve bu çiçeklerin taçyaprakları dik dururlar. Çiçek sapları, çiçeklenmeden önce ve sonra kıvrılarak sarmal şekle girer, özellikle kayalık bahçelerde ve ağaç altlarında yetiştirilmeye çok uygun kış çiçeği olan siklamenler evlerde saksılarda da yetiştirilebilirse de kapalı mekanlarda bakımı biraz güçtür. Bakımı güç olduğundan bozulan siklamene bir yıllık işlemi uygulanır ve bitki elden çıkarılır.

Tavşan Kulağının Bilinen Yararları

  • Kabızlığı giderir.
  • Aybaşı kanı söktürür.
  • Bağırsak solucanlarını düşürür.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.