Tere ve Faydaları

Tere ve Faydaları

Tere Otu ve Faydaları

Tere (Lepidium sativum), turpgiller ailesinden, 50 cm’ye kadar uzayabilen, beyaz ya da morumsu renkte çiçekler açan, acımsı tadı olan, yaprakları salata olarak yenen baharlı ve otsu bir bitkidir. Anayurdu Asya’dır. Anadolu’da bolca yetişir. Diğer isimleri Garden cress, Cresson alenois olarak bilinir.

Tere, vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Ayrıca, A, C ve D vitaminleri ile uçucu yağ ve glikozitler içerir.

Terenin Bilinen Yararları

Safrayı arttırır. Sigaranın zararlarını azaltır. Bol miktarda idrar söktürür. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler ve kansızlığı giderir. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Bronşları temizler ve öksürüğü keser. Saç dökülmesini azaltır ve kepeği önler. sifalibitkileriniz Sinirleri yatıştırır ve cinsel isteği arttırır. Vücut direncini arttırır, halsizliği giderir ve güç verir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastalarına faydalıdır. Başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere, hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır. Böbrekleri ve idrar yollarını temizler ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

Tere Nasıl Kullanılır?

Taze tere otu yemek ve salatalara katılıp yenebileceği gibi lapa haline getirilip haricen de kullanılabilir. Lapası cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinden dolayı Tere Tohumu zayıflamaya yardımcı olarak da kullanılmaktadır.

Tere Saçlara Nasıl Uygulanır?

Saçların dökülmesini önlemek ve büyümesini kolaylaştırmak için, taze sıkılmış tere suyu saf olarak veya biraz romla karıştırılır, her sabah saç diplerine friksiyon yapılır.

Tere yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.