Turp ve Faydaları

Turp ve Faydaları

Turp ve Turpun Faydaları

Turp (Raphanus sativus), turpgiller (Brassicaceae) familyasından yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir ve sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Diğer isimleri Raphanus, Radish ve Radis olarak bilinir.

Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Kara turp, beyaz turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Kırmızı turp ağız kokutmasıyla ünlüdür. Turpun isim kökeni olan Raphanus sativus kelimesi “Kokan Soğan” anlamına gelmektedir. Depo gövdeli bir bitkidir. Tüketilen kısmı, bitkinin gövdesidir ve toprak altındadır. Bitkinin meyve ve yaprakları toprak üstünde bulunur.

Acımsı bir tadı olan turpun kökü C vitamini, kükürt ve iyot bakımından zengindir. Beyazturp, kırmızıturp, karaturp, yabanturbu, bayırturbu gibi türleri vardır. Folik asit, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir minerali içerir. Ayrıca, B1, B2 vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir.

Turpun Bilinen Yararları

Sarılıkta faydalıdır. İştah açar. Öksürüğü keser. Şeker hastalarına da faydalıdır. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Organizmayı uyarıcı etkisi vardır. Vücudu ve dişetlerini kuvvetlendirir. Gaz söktürücü ve Mikrop öldürücüdür. Safra kesesi taşlarını eritici etkisi vardır. Karaciğeri kuvvetlendirir ve şişliğini indirir. Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı olur. Mide ve bağırsağı çalıştırır, bağırsakları dezenfekte eder. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye yardımcı olur. Romatizma, siyatik, lumbagoda faydalıdır.

Kara turp etki bakımından turp çeşitleri arasında en yararlısıdır. İçeriğindeki potasyumla yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Yatmadan önce bir bardak turp suyu içilirse, rahat bir uyku sağlar. Karaciğere çok faydalı bir besin olan turp tam bir karaciğer dostudur. Turp cilt bakımı için de yararlıdır. sifalibitkileriniz Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık verir. Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir. Kırmızı turptaki antioksidan madde kansere karşı koruma sağlar. Kırmızı turp beyaz turptan bu açıdan daha faydalıdır.

Uyarı: Mide sorunu olanlarda midede yanma ve gaza neden olabileceği için mide proplemleri olanların fazla miktarda tüketmemeleri gerekir.

Turp Nasıl Kullanılır?

Turpun kökü ve yaprağı daha çok salatası yapılarak kullanılır. Tıbbi açıdan ise; Kırmızı turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalıdır. Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir. Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp gargara yapılırsa nefes darlığına iyi gelir. Öksürük ve boğmaca için ballı turp suyu yararlıdır.

Turp yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.