Tütün (nicotiana)

Tütün (nicotiana)

Tütün Bitkisi Yararları ve Zararları

Tütün (nicotiana), Patlıcangiller familyasından, anayurdu Amerika olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Anayurdu Amerika olan bir bitkidir. Türkiye’nin genellikle Ege bölgesinde ve az miktarda güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir.

Haziran-Ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 0,75-1,5 m boylarında, bir yıllık kültür bitkisidir. Gövdeleri dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkanlıdır. Yapraklar sapsız veya kısa saplı, büyük oval, tüylü ve yapışkan, özel kokulu ve acı lezzetlidir. Çiçekler tepede salkım durumunda bulunurlar.

Tüp şeklinde, pembemsi-kırmızı renkli, tüylü ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir. Meyveleri uzunca ve oval şekilli küçük tohumludur.

Batı Anadolu’da yabani tütün adlı türü doğal olarak yetişir. Yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir. Alışkanlık yapar. Tiryakilik derecesine varınca el-ayak titremesi, sinir bozukluğu, hafıza durgunluğu, migren, mide rahatsızlığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, akciğer kanseri, astım ve diğer nefes yolları hastalıklarına sebep olur.

Bilinen Bileşimi

Yapraklarında; tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.

Tütünün Faydaları

Sigara olarak kullanıldığında hiçbir faydası yoktur.

Tütün Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kurutulan tütün yaprağı, en yaygın zararlı alışkanlıklardan biri olan, sigara yapımında kullanılır. Ayrıca, böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır.

Tütünün Tıbbi Etkileri

Tütün böcek öldürücü ve böcekleri uzaklaştırıcı etkileri ile tarım ilacı olarak kullanılmaktadır. Zehirli bileşiklere sahip olan tütün insan sağlığı için tehlikelidir. Özellikle sigaranın hammaddesi olan tütünün içeriğindeki nikotin gibi zararlı bileşikler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. sifalibitkileriniz. Sigara olarak kullanılan tütünün içindeki bileşikler yanarak daha tehlikeli olmaktadır.

Sigaranın Zararları

Alışkanlık yapan pek çok medde içeren tütün, başta akciğer kanseri ana nedeni olmasının yanında kalp ve damar sağlığını da bozmaktadır. Sigara, damar sertliği ve yüksek tansiyona neden olur. Hafızayı zayıflatır. Baş ağrısı ve migren şikayetlerini arttırır. Astım, bronşit ve nefes darlığına neden olur. Ağız tadını bozar ve iştahı azaltır. Mide hastalıklarını arttırır. Yüzü sarartır. Deriyi yıpratır ve yaşlanmanın belirtilerini arttırır. Gebelikte de sigara hem anneye hem de bebeğe ciddi zararlar vermektedir.

Tütün yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. samet akçay dedi ki:

    çok güzelllllllll

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.