Unutma Beni Çiçeği ve Faydaları

Unutma Beni Çiçeği ve Faydaları

Unutmabeni (Beni Unutma) Çiçeği ve Faydaları

Unutmabeni Çiçeği, Ballı baba ailesinden, küçük yapraklı, çok güzel bir kır bitkisidir. Buna Beni Unutma, Mercanköşk, Mercengüş, Merzengüş, Aşkotu, Keklikotu ve Güveyotu’da denilmektedir. Özellikle bahçelerde yetiştirilen, kültive edilmiş formlarında birkaç renk birden görülebilir. Mavinin dışında yaygın Unutmabeni renkleri beyaz ve pembedir. İlkbaharda dallarının ucunda demetler halinde küçük pembe çiçekler açar. Dal uçları ve çiçek demetlerinin damıtılması ile elde edilen bu yağ, kozmatik sanayiinde yaygın olarak kullanılır. Şifası çiçeklerin dedir.

Yaklaşık elli tür barındıran cins oldukça çeşitlidir. Türlerin büyük bir kısmı küçük (yaklaşık 1 cm veya daha küçük çapta) ve yassı 5 mavi taç yaprağa sahip çiçekler açarlar. sifalibitkileriniz Baharda açan çiçeklerde renk çeşitliliği sıklıkla görülebilir; genel olan mavi rengin dışında beyaz ve pembe renkler de sıklıkla görülebilir. Gölgeyi tercih eden bitki bahçelerde oldukça yaygındır ve kültive edilmiş olanları sıklıkla birkaç renkte çiçek açarlar.

Unutma Beni Çiçeğinin Bilinen Yararları

Sinirlilik hali, sinirsel öksürükler, hava yutma, yarım başağrısı ve adet düzensizliklerinde faydalıdır.

Unutma Beni Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin 20 gram çiçeği 500 gram suda kaynatılır. Elde edilen çay yemeklerden sonra bir çay bardağı olarak içilirse kısa zamanda şifasını gösterir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.