Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Üvez Meyvesi ve Faydaları

Üvez Bitkisi ve Faydaları

Üvez (Sorbus, Sorbier), Gülgiller familyasından; kışın yaprağını döken, farklı boylarda (3-25 m), orta boylu çalı yada orman ağacıdır. Mayıs-Haziran ayları arasında beyaz, ender olarakta pembe renkte çiçek açmaktadır.

En yaygın türü olan kuşüvezi yamaçlarda ve çalılık yerlerde yetişir. Yabaniüvez, ova ve yamaçlardaki ağaçlar arasında dağınık olarak bulunur. Üvez denilen meyvesi, muşmula gibi olgunlaştığı zaman yenir. 5-10 m yüksekliğinde, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kisin yaprağını döken bir ağaçtır. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmıştır. Meyveleri, küre veya armut seklinde, yeşilimsi sari veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir. Türkiye’de 11 kadar üvez türü bulunur. Sarbus aucuparia türü kus üvezi olarak bilinir ve Kuzey Anadolu’da yaygındır. sifalibitkileriniz Sorbus domestica türü (üvez) Karadeniz bölgesinde tabiî olarak yayılış gösterdiği gibi meyveleri için birçok bölgede yetiştirilir. Meyveleri parasorbinik asit, malik asit, sekerler (sorbos) sorbitanik asit, pectin karotensid ve vitamin C ihtivâ eder.


Sponsor Bağlantılar


Üvez ve özellikle akçaağaç yapraklı üvezin kerestesi çok değerlidir. Yaz aylarında çiçek açmalarından dolayı arıcılık açısından önemli bir bitkidir. Meyveleri insanlar ve kuşlar başta olmak üzere diğer canlılar tarafından yenilmektedir. Ayrıca meyve ve yaprakları modern ve alternatif tıpta çok amaçlı kullanılır. Bu bitkiden Ruslar “ryabin cognac” adında geleneksel votka yapar.

Üvezin bilinen yararları

İdrar söktürür. Kabızlığı önler. Tansiyonu düşürür. Aybaşı kanaması azlığını giderir. Şeker hastaları rejimi için iyi bir tatlandırıcıdır.

Üvez nasıl kullanılır?

Meyveler C vitaminince zengin olduğu için onlardan şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir.


Yorumlar (1)

davut

06 Eylül 2011 saat 21:10    


güzel ve çok faydalı bir site yapmışsınız emekleriniz için teşekkürler

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site