Üzerlik Otu ve Faydaları

Üzerlik Otu ve Faydaları

Üzerlik (Nazarotu) Otu ve Faydaları

Üzerlik (Peganum harmala, Nazarotu), 50-70 cm boylarında, beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yeşil koni şeklindeki meyvelerinin içinde kahverengi tohumları vardır. Tohumlarının içeriğinde harmin, harmalol, harmalin, peganin gibi alkaloitler ile yağ ve kırmızı boya maddesi bulunur. A vitamini ile C vitamini açısından da zengindir.

Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Yurdumuzda ise Orta Anadolu’da yetişir.

Üzerlik Otunun Bilinen Yararları

Uyarıcıdır. Balgam söktürür. Sinir sistemini uyarır. Saç dökülmesini engeller. Sulu egzamada şikayetleri giderir. Sıtma mikrobuna karşı da faydalıdır. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. İdrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalıdır. Parkinson hastalığına ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahiptir. Antidepresan etkileri ile depresyon tedavisinde yararlı olabilir. Basur ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. sifalibitkileriniz Rahim kaslarını kasıcı etkileri ile adet söktürücü olarak faydalıdır. Romatizma, varis, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir. Cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmakta ve bu amaçla özellikle Hindistan’da afrodizyak olarak kullanılmaktadır.

Üzerlik Otu ve Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin tıbbi amaçla kullanılan kısımları tohumlarıdır. Üzerlik tohumu kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi kavrulduktan sonra bala karıştırılarak yenebilir ya da suyla birlikte içilir. Üzerlik otu kırmızı boya elde etmek için de kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Halk Arasında Kullanımı

Eski Mısırlıların da nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları, tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hâlâ sürdüğü bilinmektedir. Mısır’daki aktarlarda üzerlik tohumu yağı afrodizyak ve kara büyüye karşı kullanılmak üzere satılır. Fas’ta da tohumlar tıbbi ve büyüsel etkinliklerde kullanılır. İran’da Zend-Avesta dininde soma adıyla geçen ve Şaman rahiplerince törenlerde kullanılan bitkinin üzerlik olduğuna ilişkin çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Günümüzde Anadolu’da da aynı inanış sürdürülmekte ve nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.

Mevsimsel Alerji İçin Üzerlik Otu Kürü

Mevsimsel alerji, hapşırma gibi şikayetlerde ÜZERLİK TOHUMU müthiş bir çözüm. Bahar aylarında malum polen tozları insanı çok hapşırtıyor. Üzerlik tohumuyla bunun da üstesinden gelebilirsiniz.

İki yemek kaşığı üzerlik tohumu kaynamakta olan bir litre suyun içine ilave ediniz. Hafif ateşte kaynatarak yüzünüzü buharına tutup hem ağızdan hem de burnunuzdan soluyarak (teneffüs ederek), buharını 2 dakika müddetle içinize çekiniz. İki dakika tamamlandıktan sonra pamuğu üzerlik otu suyuna daldırın ve her iki burun deliğinin iç kısmına iyice sürünüz (ıslatınız yıkar gibi).

Bu işleme 15 gün müddetle gün aşırı (bir gün durup bir gün uygulayarak) devam edilir. Daha sonra ihtiyaca göre zaman zaman aynı şekilde başlayıp ara verilir. Zaten bir kere yaptığınızda rahatlama elde ediyorsunuz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. TEKİN ATALAY dedi ki:

    Merhaba bu otları yetiştirme şansımız var mı yardımcı olabilir misiniz…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.