Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzüm Çekirdeği ve Faydaları

Mucize çekirdek ödemden, nezleye kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Üzümün çok faydalı olduğu bilinir. Özelliklede zihin açıcı yönü ile sınavlardan önce kuru üzüm tavsiye edilir. Ama birçoğumuz üzümü yerken çekirdeğinden muzdarip oluruz. Onu tüketmez, atarız. Hatta marketlerde en çok çekirdeksiz üzümler rağbet görür. Halbuki üzümün çekirdeği bugün birçok Avrupa ülkesinde ilaç niyetine, tabletler halinde satılıyor. Yavaş yavaş Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan üzüm çekirdeği, yakında bütün eczanelerdeki yerini alacak gibi. Bu çekirdeğin en önemli faydası kan damarı onarıcısı olması. Kan damarları insan için hayati önem taşıyor. Başınızdan ayak uçlarınıza kadar her doku kanla beslenir.

Üzüm çekirdeğinin bilinen yararları

Damar sertliğini önler. Kalp krizi riskini azaltır. Üzüm çekirdeği damarları korur. Gözün saydam tabakasını korur. Cildin daha sıkı ve elastik olmasını sağlar. Üzüm çekirdeği C vitamininin etkisini artırır. Çekirdek, damar hastalıklarını tedavi ediyor. Cildin bağ dokusunda olan kollajeni güçlendirir. Diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır. Zayıflamış kan damarlarının yapısını güçlendiriyor. Cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlıyor. Üzüm çekirdeği özü kan ve lenf dolaşımını düzenler. Hücre yenileyici etkisiyle cildin güzelleşmesini sağlar. Üzüm çekirdeği cilt üzerinde de olumlu faydalar sağlar. Bağ dokusunu kuvvetlendirerek cildin sarkmasını önler.

Gözlerdeki kılcal damarlarda kan dolaşımını kuvvetlendirir. Basur ve varis gibi toplardamar yetersizliklerinde yararlıdır. Yüksek tansiyon hastalarında kılcal damarları güçlendirdiği görülmüştür. İyi kolesterolün yükselmesine kötü kolesterolün azalmasına katkıda bulunur. Üzüm çekirdeğinin faydası sedef ve egzama gibi deri rahatsızlıklarında da önemlidir. Cilt ve dudak koruyucu ürünler, yüz ve vücut kremleri gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Maküler dejenerasyon ve kataraktan koruması üzüm çekirdeğinin göz sağlığı için önemini gösterir. Yaşlanmaya bağlı görme gücünde bozulma meydana gelmesi gibi sorunları engelleyici özelliği vardır.

Hücre koruyucu etkisinden dolayı kozmetik alanında da oldukça popüler olmuştur. Devamlı bilgisayar kullananların göz sağlığını korumaları için de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. sifalibitkileriniz Solgun cansız cilde sahip olanlar ve cilt kırışıklığın dan şikayet edenler için üzüm çekirdeği doğal bir yardımcıdır. Üzüm çekirdeği antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucudur. Bu yönüyle kanserin engellenmesine yardım eder. Üzüm çekirdeğinin yararları arasında histamin salgısını azaltarak alerjiye karşı önleyici etkide bulunması da vardır. Aynı zamanda kanser tedavisinde meydana gelen olumsuzlukların daha az yaşanmasına katkıda bulunduğu da tespit edilmiştir.

Saç sağlığı ve üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdeği saç büyümesini uyarabilir. Üzüm çekirdeği ile yapılan bir araştırmada saç hücrelerinin arttığı görülmüştür.

Kanser üzerindeki etkisi: Üzüm çekirdeği, fareleri böbrek cilt ve karaciğer kanserinden korumuştur. Bu arada Üzüm çekirdeği kanserli hücrelerin değil, sağlıklı hücrelerin güçlenerek kanser hücrelerinin gelişip çoğalmasını engeller geleneksel tıbbın kendilerine sunabileceği pek bir şey kalmayan hastalar üzüm çekirdeği tavsiye edilmektedir.

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır? Üzüm çekirdeğinde tavsiye edilen miktar günde 150 ile 300 miligram. Damar sağlığını korumak için gerekli doz ise günde 5-10 gram. Üzüm çekirdeğinin insanlar üzerinde her hangi bir yan etkisi görülmemiş.

Üzüm çekirdeği tableti: Günlük olarak 100-200 mg üzüm çekirdeği kapsülü tavsiye edilmektedir.

Üzüm çekirdeği tozu: 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği tozu bal ya da yoğurtla karıştırılıp alınabilir. Açıkta satılan öğütülmüş üzüm çekirdeği kullanmaktan kaçınılmalıdır. Havayla temas etmesi üzüm çekirdeği tozunun sterilize özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Kuru üzüm çekirdeği: Günde bir avuç kuru üzüm yenilerek de üzüm çekirdeği alınabilir. Üzüm çekirdeğinin bu tür kullanımı dışında kozmetik alanında kullanılan şekilleri de vardır. (üzüm çekirdeği kremi, şampuan, sabun gibi.)

Üzüm çekirdeğinin zararları var mıdır? Üzüme alerjisi olan kişilerin üzüm çekirdeği kullanması tavsiye edilmemektedir.

Kimler kullanmalı?

• Kan damarlarının yardıma ihtiyaç duyduğunu düşünenler.
• Cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanlar
• Cildi cansız ve solgun görünenler
• Cinsel yaşantısında kendini yetersiz hissedenler
• Kalple ilgili sorunları olanlar
• Ani kalp krizi riski olanlar
• Görme gücünde yaşlanmaya bağlı bozulma olanlar
• Şişlikler ve ödem alerjilerinde
• Yüksek tansiyonda
• Kolayca kanama ve morarma eğilimi olanlar
• Daha önce kanamaya bağlı felç geçirenler
• Şeker hastalığı olanlar
• Varis ve hemoroit gibi sorunları olanlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. asdfgh dedi ki:

  Tesekkurler cok yararlı bilgiler veriyorsunuz. tüm emeği geçenlerin ellerine saglık.

 2. İLHAMİ dedi ki:

  Siyah Üzüm çekirdeği antioksidandır. Vücudu, iç ve dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden korur.Üzüm çekirdeği özütü flavonoid denilen vitamin benzeri grupta, oligomerik protoantosiyanidin maddelerini içerir. Siyah Üzüm çekirdeğinin antioksidan özellikleri, antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha fazladır.
  İnsan Sağlığına Faydaları:
  1-Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur.
  2-Damarları sağlamlaştırır, bu nedenle diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır.
  3-Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir.
  4-DNA bozulmasını önleyerek, Kanser riskini en aza indirir.
  5-Damar sertliğini önler
  6-Derimizin temel taşı olan “kollajeni” sağlamlaştırır bu nedenle deri sarkması dolayısı ile yüz kırışıklığına karşı çok etkilidir.
  7-Romatizma, Allerji, iltihabi eklem romatizma ağrılarına karşı çok etkilidir.
  Ve daha birçok bilimsel faydaları ıspatlanan bu mucuzevi şeyi isteyene ücreti karşılığı temin edebilirim, ulaşmak isteyenler 0546 26 46 555 nodan bana ulaşabilirler
  Sıgaraya aylık 400 – 500 tl arası harcayanlar, bu aylık zehire verdikleri ücret karşılığında, bir aileye en az 6 ay gidecek üzüm çekirdeğini temin edebilirler, fazla örneğe gerek yok sanırım. Hoşçakalın…

 3. elif dedi ki:

  yaşlanmayı geciktirici etki gösterme konusunda üzüm çekirdeği oldukça başarılı nutraxn üzüm çekirdeği çayını kullanıyorum 1 yemek kaşığı nutraxin üzüm çekirdeği üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edip demliyorum ve günde 3 kere içiyorum

 4. Ozan dedi ki:

  Üzümle birlikte çekirdeğini yemek daha doğrusu çekirdeği kırarak yemek yararlı olur mu?

 5. mitat can dedi ki:

  kışın üzüm bulamayacagına göre ögütülmüş vakumlu kutularda satılıyo marka kullan açıkta sattılan alma üzüm çekirdegi tansiyon düşürücü etkisi var göz damarlarına fevkalade faydalı

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.