Vanilya ve Faydaları

Vanilya ve Faydaları

Vanilya Bitkisi ve Faydaları

Vanilya (Vanilla planifolia), Salepgiller ailesinden birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki olan vanilya bitkisi ve aynı adı taşıyan yemişidir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır.

Vanilya, kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini barındırır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır.

Vanilya tropik ülkelerde yetişen bir bitki olup Türkiye’de ancak seralarda veya botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Anavatanı Endonezya, Tahiti, Madagaskar, Meksika, Cava ve Antiller olup dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan ülkelerdir.

Toplanması ve Saklanması

Olgunlaşan meyveleri 3-4 dakika kaynar suya daldırılıp çıkarıldıktan sonra küplerde terlemesi beklenir ve 3-4 hafta güneşte kurutulduktan sonra kullanılır.

Vanilyanın Bilinen Yararları

Ateşi düşürür. Adet söktürücüdür. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve sinir sistemini uyarır. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Sinirleri yatıştırır ve bunalımı gidermeye yardımcı olur. Solunum yollarını temizler ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Vanilya Yağı, sinir sistemini uyarıcı etkisi ile mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.

Uyarı: Vanilya yağı ağızdan alınmamalıdır.

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Besleyici değeri sınırlı olan vanilya kokusu için sütlü tatlılara, pasta ve çikolatalara katılır. Ayrıca, vanilya yağı parfümler ve çeşitli kozmetik ürünlerde de kokusu için kullanılmaktadır. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanılmamalıdır. Vanilya yağı birkaç damladan fazla alınırsa kusma yapabilir. sifalibitkileriniz Vanilya özütlerinin havayla temas etmeyecek şekilde, serin ve kuru ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.