Vişne ve Faydaları

Vişne ve Faydaları

Vişne ve Vişnenin Faydaları

Vişne (Ekşi kiraz, Prunus cerasus, Sour cherry, Griottier olarak da bilinir) gülgiller familyasından Kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Vişne yüksek oranda beta-karoten, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşır. Hemen hemen her iklim koşulunda yetişmekte olan vişne ülkemizin de her bölgesinde yetiştirilmektedir.

Kirazla, meyvesinin dışında farklılıkları vardır. Vişne  yaprakları kiraz yapraklarından daha küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre daha yaygındır.

Vişnenin Bilinen Yararları

İshali keser. Ağrıları dindirir. Hafıza gelişimi için faydalıdır. Ateşi düşürür ve idrar söktürür. Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir. Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır. İltihap gidericidir. Mikrop öldürücüdür. Kan basıncını düzenler. Damar sertleşmesini önler. En yüksek antioksidan içeren besinler arasındadır. Vücuda rahatlık verir. Uyku düzensizliğinde faydalıdır.

Kas ağrılarının hafifletilmesinde olumlu etkileri bulunur. Eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığında rahatlatıcıdır. Kanser riskini azaltır. Vişnede bulunan antosiyanin kolon kanseri olasılığını azaltır. Mide ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. sifalibitkileriniz Vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlaması vişne yararları arasındadır. Kanser ve kalp hastalıklarının oluşumuna engel oluyor; yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Kırmızı-bordo renklerini veren antioksidan antoksiyanin maddesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Vişne Nasıl Kullanılır?

Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.

Vişne Yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. ty6 dedi ki:

  yaaaaa gerçekten mi?

 2. halil tunç dedi ki:

  Vişne kurusu temin edilir. Kg fiyatı 20 tl olup ilerisi için sipariş alınır. 5327927177

 3. irem dedi ki:

  Siteyi çok beğendim çok faydalı bilgiler var.

 4. lazımdegil dedi ki:

  Kiraz’a baya benziyor özellikleri

 5. mazlum dedi ki:

  Vişneyi kaynatsam iyi gelir mi?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.