Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini Meyvesi ve Faydaları

Yabanmersini (Ayıüzümü, Keçiyemişi, Vaccinium myrtillus, Cranberry olarakda bilinir), Fundagiller familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş, 20-50 cm boyunda çok dallı, meyveleri üzümsü gövdesi odunsu bir bitkidir. Meyvelerinde; organik asitler, şekerler, pektin, tanen ve mirtilin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır. Yaprakları ve meyveleri kullanılır. Ana vatanı Kuzey Yarım kürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur.

Yaban Mersininin Bilinen Yararları

İshali keser. Kalp krizi riskini azaltır. Kan şekerini düşürür. Pektin içeriği yüksektir. Kan kolesterolünü düşürür. Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir. Gece görüş kabiliyetini artırır. Meyvesi dizanteride etkilidir. Damar sertliği oluşumunu engeller. Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler. Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır. Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Yaprakları şeker hastalığında faydalıdır. sifalibitkileriniz Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir. İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir. Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor. Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

1 yemek kaşığı kuru meyve 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanarak demlenip süzülür. Yaban mersini çayı, yaban mersini suyu, şurup veya kapsül şeklinde kullanılabilir.

Eğer yabanmersini takviyesi almayı tercih ederseniz, farklı rahatsızlıkları tedavi için mevcut çeşitli ölçüler vardır. Katarakt ve diğer göz problemleri için 160 mg standart ekstreden günde iki veya üç kere alınması önerilir.  Varisli damarlar için 80 – 160 mg standart ekstreden günde üç kez. Bu takviyeleri kullanabilmeniz de zaman sınırlaması yoktur.

Yaban Mersininin Zararları

Yaban mersininin bilinen bir tehlikesi veya yabanmersini takviyelerinin alınmasının veya tedavi amacıyla uzun süreli kullanılsa bile yan etkisi yoktur. Aynı zamanda yaban mersini ekstresi almanın başka ilaçlarla veya vücut besinleri ile bilinen bir etkileşimi de yoktur.

Yaban mersini yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Aslında yabanmersininin gerçek ismi çoban üzümüdür. İngilizcesi bilberry olup latincesi vaccinium myrtillus’tur.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.