Yaban Yasemini ve Faydaları

Yaban Yasemini ve Faydaları

Yaban Yasemini Bitkisi ve Faydaları

Yabanyasemini (Solanum dulcamara, sofur, Kıryasemini, Yabanasması, Tilki üzümü olarak da bilinir) Patlıcangillerden; sulak yerlerde ve çit kenarlarında yetişen, 1-2 m boyunda, mor çiçekli, fena kokulu çok yıllık bir bitkidir. Haziran-Eylül ayları arasında mor renkli çiçekler açar. Gövdesi sarılıcıdır. Meyvesi sarımsı-kırmızıdır. Dallarında dulcamarin vardır. Meyveleri; solanın ve solasein taşır.

Avrupa, Güney Asya ve Türkiye’de özelikle Kuzey Anadolu’da yetişmektedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rastlanır.

Yaban Yasemini nin Bilinen Yararları

Şehveti keser. Salgıları azaltır. İdrar söktürücüdür. Ağrı kesici etkisi vardır. Hafif uyutucu ve uyuşturucu etkiye sahiptir. Terletici, balgam söktürücü, müshil ve cinsel isteği azaltıcı etkilere sahiptir.

Deri hastalıklarında kan temizleyici, hafif uyuşturucu ve romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır. sifalibitkileriniz Yaban yasemini dahilen metabolizma bozukluğu ile seyreden romatizma, gut, sedef ve egzema gibi hastalıkların geriletilmesinde kullanılır.

Yaban Yasemini Nasıl Kullanılır?

4 bardak suya 30-40 gram kabuğundan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika kaynatılır. Deri hastalıklarında losyon olarak kullanılır. Hemoroid ve egzama gibi hastalıklarda kompres yapılır.

Çay: Bitkiden 1 kahve kaşığı kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer bardak alınır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.