Yabani Enginar ve Faydaları

Yabani Enginar ve Faydaları

Yabani Enginar Bitkisi ve Faydaları

Yabani enginar (Cynara cardunculus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından yaprakları dikenli yabani bir bitki türü. Çok yıllık bitkilerdir.

Gövde yapraklı, dallı, kalın ve genellikle çiçek başları eğilmedikçe dimdik durur. 2 metreye kadar uzayabilir. Tüysü yapraklar almaşık dizili, loplara bölünmüş çok dikenlidir. Yaprakların gri-yeşil üst yüzeyi gevşek ağsı, alt yüzeyi sık gri donuk tüylüdür.

Çiçekler mor renklidir. Koralla bazen mavi 5 cm uzunluğundadır. Tüp çok ince, boğaz kısmı geniş, loblar doğrusal (ince uzun) dır. Anterler uzun ve oksu şekildedir. Boyuncuk uzun, silindirik ve ucu girintilidir. Meyvelerin, silindirik konik ucu yere doğru bakar.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yetişir. Baharın müjdecisidir. Birçok hastalığa iyi geldiği ve kişiye dinamizm kazandırdığına inanılan yabani enginarının tazesi, bulgur pilavı, et ve yumurtayla pişirilerek, kızartması yapılarak ya da salata olarak tüketilir. Yemek olarak kullanılmasının yanı sıra sakızı da yapılır. Ev ilaçlarında; kökü ve yaprakları kullanılır.

Nisan yağmurlarıyla kendini göstermeye başlar, taze olarak yılda sadece 2 hafta toplanır. Daha sonra sertleşip gerçek bir diken görünümü alır. Birçok yabani bitkinin aksine dağınık yetişir. Sifalibitkileriniz. Sütü alınarak sakız üretiminde de kullanılan yabani enginarı toplamak isteyen kişinin, saatlerce dolaşması gerekir. Yaklaşık bir kilogram yabani enginarı toplamak, ancak birkaç saat kır gezintisi yapılmasıyla mümkün olur.

Kengel, Kenger, Eşek dikeni, Büyük devedikeni, Domuzdikeni, Cardoon gibi isimlerle de bilinir.

Yabani Enginarın Bilinen Yararları

Kramp çözücüdür. Sinirleri güçlendirir. Migrene karşı faydalıdır. İyi bir kan temizleyicidir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Diş ağrılarını ve diş eti iltihaplarını giderir. Hazımsızlığı giderir ve mideyi kuvvetlendirir. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalıklarında olumlu katkılar sağlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.