Yabani Gül ve Faydaları

Yabani Gül ve Faydaları

Yabani Gül Bitkisi ve Faydaları

Yabani Gül (Köpekgülü, Rosa canina, Dog rose, Eglantier olarakda bilinir), Gülgiller familyasından; 2-3 metre boyunda bir ağaçcıktır. Yaprakları 5-7 parçalıdır. Çiçekleri pembe veya beyazdır. Olgun meyvelerine kuşburnu denir. İçeriğinde şekerler, organik asitler ve C vitamini vardır. Anadolu’da orman açıklıkları, kayalık kırsal yöreler ve yol kenarlarında kendi kendine yetişir.

Toplanması ve Saklanması

Sonbaharda taç yaprakları dökülüp kuşburnu çıktıktan sonra olgunlaşır bu dönemde toplanarak kurutulur.

Yabani Gülün Bilinen Yararları

İshali keser. Cinsel isteği arttırır. Müshil etkisi vardır. Tonik ve besleyicidir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Selülit oluşumunu engeller. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Güçlü bir antioksidan etkisi vardır. Hafif bir doku ve damar büzücüdür. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bedeni destekler. Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor. sifalibitkileriniz Bedendeki güçsüzlük ve bitkinlik durumlarına karşı en iyi doğal ilaçtır. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendiriyor. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır.

Yabani Gül Nasıl Kullanılır?

Bu meyveler, Anadolu’da taze ya da kurutulmuş olarak yenir. Ayrıca kompostosu, reçeli, şerbeti, ezmesi ya da pekmezi yapılarak tüketilir. Çay gibi demlenip içilir.Yaş veya kurutulmuş 2-3 tatlı kaşığı dolusu yabani gül, havan yardımıyla ezilir, bir bardak suya konularak, su kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. İnsanı rahatsız eden tüylü çekirdeklerinin ayrılması için bunlar süzülür. Böylece hazırlanan çaydan istenildiği kadar içilebilir. Eğer tatlı seviyorsanız bal ya da şeker katabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.