Yarpuz ve Faydaları

Yarpuz ve Faydaları

Yarpuz ve Yarpuzun Faydaları

Yarpuz (Mentha pulegium), Filiskin, Pülüskün, Yabani nane olarak ta bilinen, Ballıbabagillerden, çiçekleri birbirinden ayrı halka durumunda, nane türünden, kısa saplı, az veya çok tüylü, güzel kokulu bir bitkidir.

Yarpuz, ortalama 30 cm yüksekliğinde, pembe-mor karışımı renklerde çiçekler açan ve naneye benzeyen çok yıllık bir bitkidir. Çiçek ve yaprakları gövdeye belli aralıklarla sıralanmıştır. Bitki, döktüğü minik tohumlarıyla çoğalır. Kuvvetli kokusu vardır. Şeker, reçine ve uçucu yağ içerir.

Yetiştirildiği Yerler

Anadolu’nun pek çok yöresinde sulak çayırlarda ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişir. En fazla Akdeniz Bölgesinde görülür.

Toplanması ve Saklanması

Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

Yarpuzun Bilinen Yararları

Balgam söktürür. Mide bulantısını giderir. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturan gazları söktürür. Bedende oluşan spazmik ağrıları ve ruhsal endişeleri giderir. Mideyi kuvvetlendirici ve nefes darlığını giderici etkilere sahiptir. Kadınlarda rahmin büzülmelerini güçlendirerek aybaşı dönemini kolaylaştırıp rahatlatır. Tohumları kaynatılıp içilirse uçuğa ve idrar tutukluğuna fayda sağlar. sifalibitkileriniz Adet görmeyi kolaylaştırır, fakat hamilelerde düşüğe sebep olabileceği için gebelikte kullanılmamalıdır.

Uyarı: Fazla yenirse göz kararması ve baş dönmesi yapar. Düşüğe neden olabileceği için gebelikte yarpuz alınmamalıdır. Böbrek sorunu olanlar da yarpuz almaktan kaçınmalıdır.

Yarpuz Nasıl Kullanılır?

Yaprakları kurutulduktan sonra nane gibi kullanılabilir. Kurutulan yaprakları demlenerek hazırlanan çay 2-3 bardak içilebilir. Fazla miktarda kullanmak tavsiye edilmez.

Çay: 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş yarpuz yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çay, günde üç kez içilebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Barış dedi ki:

    Baş dönmesinin nedeni şimdi anlaşıldı…
    🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.