Yemlik Otu ve Faydaları

Yemlik Otu ve Faydaları

Yemlik Bitkisi ve Faydaları

Yemlik otu İskorçina familyasından şifalı bir bitkidir, Anadolumuzun topraklarında yabani ot olarak yeşeren bir ottur. İlkbaharla beraber gelen yağmurlardan sonrada serpilir. Yemlik otunu bulabileceğiniz alanlar genelde herkesin bildiği gibi çayırlar, yaylalar, dağlardır. Nisan ayı kapımıza geldiğinde yapraklanmaya başlar. Bu süreçte toplanıp yenilebilir ama ilerleyen zamanlarda yemlik otu çiçek açmaya başladığı zaman kesinlikle yenme özelliğini kaybeder.

Yemlik Otunun Bilinen Yararları

Yemlik vitamin ve mineral bakımından zengin olan bir ot türüdür. A , C , E , B2 , B6 vitaminleri ve demir, kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitamin ve minerallerin yetersizliği kansızlık, cilt bozuklukları, sindirim ve sinir sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir. Yemlik içeriğindeki vitamin ve mineraller ile çeşitli hastalıklara, ilaçlara, bazı kimyasal maddelere ve hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırır, ısı değişimlerine karşı vücudu korur. Böylece vücudun savunma mekanizmaları güçlendirilmiş olur.

Yemlikte bulunana A vitamininin depolanabilme özelliğine sahip olduğu ve A vitamininin bitkilerde bulunan karatoneidlerin depolanarak vücutta uzun süre kullanıldığını ve bu vitaminlerin hücreleri koruyucu özelliği olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Yemlik beslenme açısından oldukça önemli bir vitamin çeşidi olan Folikasit (B9) bakımından da zengin bir besindir. Folikasit, gebeler ve anneler tarafından diğer insanlara göre günlük olarak daha fazla tüketilmelidir. sifalibitkileriniz Bu açıdan yemlik, gebeler ve anneler için de önemli bir besin kaynağıdır.

Yemlik Otunun Zararları

Yemlik bitkisi çok fazla yenirse sindirim ve sinir sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir.

Yemlik Bitkisi Nasıl Kullanılır

Yemlik çiğ olarak salatası yapılara yenebilir. Bunun yanında sebze gibi yemeği yapılarak ta yenir. Yemlik bitkisini lahana gibi pişirilerek yenebilir. Bitkinin bu şekilde, bir sebze yemeği olarak hazırlanmasıyla, hem mükemmel bir besin sağlanır, hem de mide ve bağırsaklar için yararlı, şifalı bir beslenme yolu seçilmiş olur. Yemlik kavurması yapılarak ta yenebilir. Yemlik bitkisinin kökünden sakız yapılarak ta tüketilebilir ve oldukça faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 18 yorum yapıldı:

 1. mesut dedi ki:

  zülküfde bir poşet yemlik var buyrun gelin yiyelim.enginde gelsin

 2. Şakir Saat dedi ki:

  Cemile Kaya hanım hangi aylarda yetişiyor bu bitki?

 3. kazım dedi ki:

  Çok yararlı bir ot, Bu aylar tam zamanı, bulabilenlere afiyetler olsun.
  Ankara da yakın çevrede bol miktarda bulunuyor, örneğin kurtboğazı yolu kenarları, kırlarda oldukça fazla var.

 4. Özcan dedi ki:

  bugün 22 Nisan 2013 havada güneşli öğle yemeğim YEMLİK, Gelincik Çiçeğinin Yaprakları ve Teke sakalı, erinmeden çıktım topladım bir güzel yıkadım hafifte limon sıktım koydum masama yiyorum ohhhhh

 5. Sadece Tepki dedi ki:

  Tarifini verin be arkadaşlar.

 6. Yemlik Otu dedi ki:

  Selam dostum bu bilgiler için cok teşekkürler

 7. akif dedi ki:

  neredeyse Türkiye’nin her yerinde hemen hemen tüm tarla sınırlarında bulunabiliyor Ankara’da da var ben orada oturdum ve bulabiliyorduk.

 8. afşinli dedi ki:

  çok yer gezdim gittiğim her yerde vardı özellikle karasal iklime sahip yerlerde bol mıktarda var.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.