Yoğurt Otu ve Faydaları

Yoğurt Otu ve Faydaları

Yoğurt Otu ve Yoğurt Otunun Faydaları

Yoğurt Otu (Galium verum), Duvar fesleğeni olarak da bilinen, Sarı renkli çiçekler açan, ortalama 50 cm olup 1,5 m. ye kadar uzayabilen bir ottur. Uçucu yağ, organik asitler ve glikozidler içerir.

Yoğurt otu, Anadolu’da tarla kenarlarında yetişen üzeri küçük yapışkan kıllarla kaplı, mayıstan ekime kadar beyaz çiçek açan, yanından geçen insanin elbisesine yapışan, hayvanların severek yediği bir yıllık bir bitkidir. Çobanlar bu otu bağlayarak süt süzdüklerinden çoban süzeği denilir. Eski çağlarda ve simdi (İngiltere’de) Yoğurt ve peynir yapımında kullanılmıştır. İlk çağlardan beri Karaciğer, guatr, şişmanlık, yılan sokması, cüz zam ve kanser tedavisinde kullanılmıştır.

Toplanması ve Saklanması

Mayıs ayından, Ekim ayına kadar kadar yerden 5-10 cm yukarıdan keserek demetler şeklinde bağlanır. Havalı, güneşli ve kuru yerlerde kurutulur.

Yoğurt Otunun Bilinen Yararları

Sinirleri yatıştırır. İdrar söktürücüdür. Vücudu ve kanı temizler. Kansere karşı koruyucudur. Kırışık ciltleri gerginleştirir. Böbrek hastalıkları ve guatra karşı etkilidir. Epilepsi (Sara), Parkinson gibi sinirsel hastalıklarda tavsiye edilir. Egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır?
Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatarak çayı hazırlanır. Çayı içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına pansuman yapmak için de kullanılabilir.

Çay: 2 çay kaşığı taze veya kuru bitki 150 ml kaynar su ile haşlanır ve 10 dakika demlenip, süzülür. sifalibitkileriniz Bitkinin sıkılarak çıkarılan suyu sürülür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. misafir dedi ki:

    bu otun nerde yetiştiğini söylerseniz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.