Yohimbe ve Faydaları

Yohimbe ve Faydaları

Yohimbe Ağacı ve Faydaları

Yohimbe (Corynanthe yohimbe) Batı Afrika’da yetişen bir ağaç ve bu ağacın kabuklarıdır. İçerisindeki en önemli madde “Yohimbin” adlı maddedir.

Yohimbe Zaire, Kamerun gibi Afrika ülkelerinde yetişen yaprak dökmeyen bir ağacın adıdır. Yohimbe kabuğu ilaç yapımında kullanılan yohimbin denilen bir kimyasal içerir. Yohimbinin kan akışını ve sinir uyarılarını artırdığı düşünülmektedir. sifalibitkileriniz Çalışmalar erkeklerde penise kan akımını artırarak ve uyarıcı olarak hareket ederek ereksiyon elde etmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yohimbin erektil disfonksiyon tedavisi için Amerika Birleşik Devletlerinde reçeteli bir ilaçtır. Popülaritesini kimyasal performans arttırıcılarından sonra kaybetmiştir. Besin takviyesi olarak satılan ürünlerin yeterli oranda yohimbin içermediği için etkili olmadığı belirtilmektedir.

Yohimbenin Bilinen Yararları

 • Bulantıyı giderir.
 • Ateş düşürücüdür.
 • Stres ve sıkıntıyı azaltır.
 • Damarları genişleterek tansiyonu düşürür.
 • Cinsel gücü arttırıcı (afrodizyak) etkilere sahiptir.
 • Strese bağlı cinsel aktivite bozukluklarında da faydalıdır.

Yohimbe Nasıl Kullanılır?

Yohimbe kabuğu kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Zehirli bir bitkidir. Uykusuzluk, korku, yüksek tansiyon, bulantı, kusma gibi şikayetlere neden olabilir.

Yan etkileri: Yohimbinin çarpıntı, uykusuzluk, yüksek tansiyon, baş dönmesi, anksiyete, baş ağrısına neden olabilir. Yohimbe bir hekimin gözetimi altında olmadıkça antidepresan ilaçlar ile kombine edilmemelidir. Prostat, karaciğer, böbrek, diyabet hastalığı olanların kullanmaması tavsiye ediliyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. utku yağmur dedi ki:

  Merhaba ben bu yohimbin bitkisini çok uzun zamandır arıyordum ama katışıksız saf halinde bu bitkiyi bulmama yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. aydın dedi ki:

  Yohinbin kabugunu nerden buluruz acaba, yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.