Yonca ve Faydaları

Yonca ve Faydaları

Yonca ve Yoncanın Faydaları

Yonca (Medicago sativa), baklagiller (Fabaceae) familyasından uzun yıllar yaşayan, açık yeşil renkte yaprakları ve kırmızı, sarı ya da mor renkli güzel çiçekleri olan hoş kokulu çok yıllık bir serin mevsim ve yem bitkisidir. Yonca gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilir.

İçeriğinde bol miktarda bitkisel protein bulunur. A, B grubu, C, D, E ve K vitaminlerini içeren yonca vitamin bakımından oldukça zengin olmasının yanında, başta kalsiyum olmak üzere mineraller açısından da zengin bir besindir. sifalibitkileriniz

Yoncanın Bilinen Yararları

İshali keser. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır. Baş ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarını giderir. Şeker hastalığında da faydalıdır. Midenin düzenli çalışmasını sağlar. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca, kanı ve karaciğeri temizler. Besin değeri oldukça yüksek bir besin olan yonca vücuda kuvvet ve enerji verir. Bu özelliğiyle özellikle kansızlık çekenlere faydalıdır.

Yonca Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Yaprakları ve kökleri kullanılır. Çayı yapılabilir. Hayvanlarda et ve süt verimini arttırdığı için hayvan yemi olarak kullanımı yaygındır.

Yonca yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Ben tavuklar için kullanacağım tavuklar sever mi yumurta verimine faydası olur mu?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.