Yüksük Otu ve Faydaları

Yüksük Otu ve Faydaları

Yüksük Otu Kullanımı ve Faydaları

Yüksük otu (Digitalis), Sıracagiller familyasından; Avrupa, Batı Asya ve Akdeniz bölgesinde yetişen, iki veya çok yıllık otsu bir bahçe çiçeği bitkisidir.

Bazı yeni genetik çalışmalara göre Plantaginaceae familyası içine yerleştirilmiş olan bitkinin yüksekliği türüne göre 60 cm.den 1,5 metreye kadar değişir. En iyi hafif gölgede ve humuslu toprakta yetişir ve suyu sever.

Yaprakları rozet şeklindedir. Çiçekleri dik ve uzun olup salkım şeklindedir. Pembe, mor, kırmızı, sarı veya beyaz renklerdedir. Borazana benzer biçimli çiçeklerin açık ağızları aşağı doğru bakar. Çoğunun iç kısımları beyaz çerçeveli bordo beneklerle kaplıdır. 40 kadar türü vardır. Yurdumuzda 10 türü yetişir. sifalibitkileriniz İçeriğinde kardiyotonik (kalbi kuvvetlendirici) glikozitler taşır. Zehirlidir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması ve tavsiye edilen miktarın aşılmaması gerekir.

Tohumları haziranda hafif gölgeye serpilir. Toz gibi ince olduğu için üzeri örtülmez. Hafifçe bastırılır ve süzgeçli kovayla sulanır. Çıkan fideler yaz sonunda yerlerine dikilir. Yerinde de bırakılabilir. Yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan “digitalin” adlı madde bu bitkiden elde edilir.

Yüksük otunun bilinen yararları

  • Nabız atışını azaltır.
  • Kalp ilaçlarında kullanılır.
  • Kan dolaşımını yavaşlatır.
  • İyi bir kalp kuvvetlendirici ve idrar arttırıcıdır.

Uyarı: Zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.