Yulaf ve Faydaları

Yulaf ve Faydaları

Yulaf ve Yulafın Faydaları

Yulaf (Avena), Buğdaygiller familyasından; bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen otsu bir tarım bitkisidir. Diğer isimleri Oat, Avoine, Avena sativa olarak bilinir. Ülkemizde üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır.

Nişasta bakımından zengindir. Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.

Toplanması ve Saklanması

Haziranda çiçeklenmeye başlayan bitki, tane oluşturmadan, yani henüz yeşilken, yerden bir karış yukarıdan kesilir, demetler halinde gölgelik bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra ince ince kıyılıp saklanır.

Yulafın Bilinen Yararları

Dişleri korur. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Guatrı önlemeye yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını düşürür. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir. Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. İktidarsızlığı giderir. Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır. Uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir kemik, cilt, saç ve tırnak oluşumuna yardımcı bir bitkisel üründür. Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerine destek olarak kullanılabilir. Yulaf sapının saçları nemlendirici ve güçlendirici etkisi eski zamanlardan beri bilinmektedir. Yulaf sapı genellikle; güçlendirici özelliğinden dolayı zayıf telli veya zayıf köklü saçlar için kullanılmaktadır. Yulaf tentürü ile, problemlerden kaynaklanan odaklanma bozukluğu, isteksizlik, iştahsızlık ve uykusuzluk halleri tedavi edilebilir. Yulaf sapı ve içeriğindeki faydalı maddeler; saçlarımızı güneş ışığının, sık yıkamanın, toz ve kimyasal maddelerin, bakterilerin ve saç kurutma makinelerinin olumsuz etkilerine karşı korur ve güçlendirir.

Yulaf Nasıl Kullanılır?

Yulaftan yulaf ezmesi, unu ve ekmeği yapılabilir. Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Yulaf çayı vücuda kuvvet verir, idrarı arttırır ve kabızlığı giderir. Yulaf unu özellikle çocuk mamalarında kullanılır. Yulaf ya da yulaf unu kaynatılıp elde edilen su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur, rahatlatır ve yumuşatır. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları giderir.sifalibitkileriniz.com Bebeklerdeki pişiklerde de etkilidir. Kuru yulaf taneleri su veya sütle kaynatılıp yulaf lapası yapılarak ya da taneleri ezilip yulaf ezmesi şeklinde içine bal, şeker ya da meyve katılarak yenir.

Yulaf Çayı: 1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak, tatlandırılmadan ve sıcak olarak içilir.

Yulaf Tentürü: 1-2 litrelik bir şişe boğazına kadar ince kıyılmış yeşil yulaf bitkisiyle doldurulur ve üstüne 70 derecelik etil alkol eklenir. Alkol, bitkilerin üstüne çıkmalıdır. Sıcak bir ortamda 14 gün kadar bekletilir ve arada bir çalkalanır. Daha sonra tülbentten geçirilerek süzülür. Tentür artık kullanıma hazırdır. Ama, tentür kullanımında alkol alındığının unutulmaması gerekir!

Yan etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Yulaf Yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. halil ayar dedi ki:

  Sayın admin Balıkesir kepsut ilçesi sarnıç köyünde su ile çalışan taşlı değirmen işletmekteyim. Değirmenim de katkısız tam buğday unu kara çavdar unu tahıl unu ve yulaf unu üretmekteyim. Ürünlerim %100 katkısız ve doğaldır. Değirmenim Tarım ve köy işleri bakanlığından gerekli tüm izinleri almış ve kayıt altındadır. Değirmenim tam hijyenik ortamda üretim yapmaktadır.unlu mamülleriniz de ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.
  Saygılarımla Halil AYAR

  Tel:05356782485
  Email.halilayar16@hotmail.com

 2. Mustafa dedi ki:

  Bana acil yulaf samanı Lazım yardımcı olabilirmisiniz Loss_terapi.07@hotmail.com nerden bulabilirm maile cvp atın tsk ederim 🙂

 3. tugba bozkury dedi ki:

  S.a ben yulaf ununu nerden bulabilirim bebegim için yardimci olurmusunuz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.