Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Zahter ve Faydaları

Zahter Otu ve Faydaları

Zahter (Thymbra spicata), Ballıbabagiller familyasından pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir bitkidir. Zahter Kekiğe olan benzerliği ile tanınır. Kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinir. Uçucu yağ ve tanen içerir.

Oldukça keskin, hatta acımsı sayılabilecek bir kokusu vardır. Orta ve Güney Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişir. İki türü vardır. sifalibitkileriniz.com Biri yaz aylarında diğeri kış aylarında yetişir.

Zahterin bilinen yararları


Sponsor Bağlantılar


İştah açar. İdrar söktürür. Mide, karın ve baş ağrısına iyi gelir. Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sara krizini önler. Mantar şikayetlerine karşı da faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. Kolesterolü düşürür. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısını giderir. Mikrop öldürücüdür. Ergenlik sivilcelerine iyi gelir. Bağırsak, böbrek ve mesane şikayetlerinde faydalıdır.

Zahter nasıl kullanılır?

Bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca, haricen yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak sürülebilir. Hamilelikte ve guatr şikayeti olanlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site