Zakkum ve Faydaları

Zakkum ve Faydaları

Zakkum Ağacı ve Zakkumun Faydaları

Zakkum (Nerium oleander) Zakkum ağacı, Ağu ağacı olarak da bilinen, Zakkumgiller familyasından Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan boyu 2 ile 5 metreye kadar uzayabilen sık dalları olan zehirli bir bitkidir.

Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişebilen ülkemizde Batı ve Güney Anadolu’da dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Meyveleri kapsül şeklindedir. Yapraklarında reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. sifalibitkileriniz Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

Zakkumun bilinen yararları

Bol miktarda idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Akrep ve arı sokmasında faydalıdır. Haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir. Düşük dozlarda kullanılacak olursa kalbi kuvvetlendirir. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır. Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır. Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalışmalar yapmış ve Zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır.

Uyarı: Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Zakkum çiçeği bitkisi nasıl kullanılır?

Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.

Bitki kardiotonik glikozitler taşır. Dahilen idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici etkisi vardır. Fazla miktarda alındığında zehirlenmelere sebep olur. Haricen zeytinyağı ile yoğrulmuş olan yapraklar bilhassa uyuza karşı kullanılır. Bir gram kuru yaprak, insanlarda tehlikeli zehirlenmelere yol açar. Zehir etkisi kurutma ve kaynatmayla ortadan kalkmaz. Bu bitkiyi yiyen, ölmüş hayvanların etleri de zehirlidir.

Zakkum yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. cafer gürdağ dedi ki:

    Sspe hastası olan çoçuğum var nasıl olur cevap bekliyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.