Zeytin ve Faydaları

Zeytin ve Faydaları

Zeytin ve Zeytinin Faydaları

Zeytin (Olea europaea), zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Zeytin, besleyici değeri çok yüksek bir besindir. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır.

Zeytinin bilinen yararları

İştah açar. Sarılığa iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Zeytinyağı, safrayı artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Taneleri de besleyicidir. Zeytinyağı tok tutar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları azaltır.

Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar.  Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Bebek ve çocuk gelişimini destekler.  Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar. Zeytinyağı ile gargara yapılırsa dişleri beyazlatır ve dişetlerini güçlendirir. sifalibitkileriniz Yanık ve deri hastalıkları ile rahim iltihaplarına sürülürse faydası görülür.

Zeytin, zeytinyağı ve zeytin yaprağı nasıl kullanılır?

Zeytinin meyvesi, zeytinin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı dışında zeytin ağacının kurutulmuş yaprakları ve kabukları da kullanılır. Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilen zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini kuvvetlendirir. Zeytinyağı yemeklerden önce içilirse mide ülserine karşı korur. İdrar yollarını kayganlaştıran zeytinyağı lifli gıdalarla birlikte tüketilirse basur şikâyetlerini azaltır.

Çay: Kurutulmuş, ince kıyılmış zeytin yapraklarından 3-4 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 150-200ml kaynar su ilave edilerek 8-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Zeytin yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.